Atliekų surinkimo aikštelės: tai naudinga visiems
Kodėl vis daugiau žmonių visoje Lietuvoje naudojasi atliekų surinkimo aikštelėmis, o šalies miškai ir pakelės pamažu tampa vis švaresni? Viena vertus, daugeliui gyventojų vis labiau patinka švara, jie vis pagarbiau žiūri į gamtą, nori poilsiauti gražioje aplinkoje, supranta, kad teršdami aplinką kenkiame patys sau. Kita vertus, atliekų surinkimo aikštelės yra puiki galimybė gyventojams apsišvarinti nemokamai.
Priimamos jau surūšiuotos atliekos
Stambiagabaričių atliekų aikšteles galima rasti beveik visose šalies savivaldybėse. Tai – ne tik nemokamas padangų surinkimas Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje, bet ir patogumas, atsikratant metalo, betono, medienos, polistirolo, plastiko atliekų, senų nebereikalingų baldų, langų, tekstilės atliekų, užterštų pakuočių ir kitų medžiagų bei, žinoma, elektronikos, dujošvyčių lempų bei baterijų ir akumuliatorių atliekų.
Be abejonės, reikia pasidomėti, kurioje vietoje ir kur arčiausiai jūsų namų yra tokia atliekų surinkimo aikštelė, kokios yra jos darbo valandos. Patartina taip pat sužinoti, ar visos atliekos nemokamai priimamos neribotai, ar vis dėlto už tam tikrą normą viršijantį kiekį teks mokėti, kaip pavyzdžiui, jei pristatysite didesnį nei nustatytas kiekis automobilinių padangų.
Dalis gyventojų paskuba atgabenti įvairias atliekas, nepasidomėję, kad prieš jas atvežant vis dėlto reikėtų išrūšiuoti. Atliekų aikštelė – tikrai ne ta vieta, kur jos turėtų būti rūšiuojamos, tai reikėtų padaryti dar prieš sukraunant atliekas į automobilį. Rūšiuotos atliekos – tai tokie daiktai, kurias galima lengvai paskirstyti į specialioms atliekoms skirtus konteinerius, negaišinant darbuotojų ir kitų aikštelės klientų laiko. Pavojingosios ar skystos atliekos turi būti atvežtos sandariai supakuotos ar supilstytos. Be to, derėtų nepamiršti, kad jūsų atliekos bus priimamos tik toje savivaldybėje, kurioje jūs gyvenate – ten, kur deklaravote savo gyvenamąją vietą.
Atliekos aikštelėse pagal jų rūšis dedamos į atskirus konteinerius, siekiant kuo efektyvesnio jų tolesnio tvarkymo ir perdirbimo. Iš kai kurių bus atgaunamos vertingos medžiagos naujiems produktams gaminti, o kitos keliaus į deginimo įrenginius, kur saugiame deginimo procese iš jų bus išgaunama šilumos energija. Tai, kad kai kurios atliekos ne perdirbamos, o deginamos, visiškai nereiškia, kad tuos pačius dalykus galėtume deginti buitinėse krosnyse ar lauže prie namų. Specializuotuose įrenginiuose deginamos atliekos neišskiria į aplinką toksiškų medžiagų, o tokių įmonių kaminuose sugaudoma viskas, kad tik dūmuose galėtų pakenkti aplinkai. Buitiniai kaminai tokiomis savybėmis nepasižymi, juose nėra įrengtų profesionalių filtrų ar kietųjų ir toksiškų dalelių gaudyklių.
Elektronika priimama neiškomplektuota
Atkreiptinas dėmesys, kad į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles gyventojai vienu metu atveža įvairių rūšių atliekas. Tai yra ypač patogu atliekant generalinę tvarką namuose, persikraustant ar remontuojant būstą, kai paaiškėja, kiek daug nereikalingų, nenaudojamų daiktų esame prikaupę. Tad, nepaisant įvairių kitų galimybių šalinti elektronikos, dujošvyčių lempų, baterijų ir akumuliatorių atliekas, jos atgabenamos kartu su kitais daiktais. Toks sprendimas gali būti patogus, tik reikėtų įsidėmėti, kad elektronikos atliekų surinkimas specializuotose aikštelėse vykdomas su sąlyga, kad tokios atliekos būtų neiškomplektuotos. Kitaip sakant, negalėsite čia priduoti tik seno televizoriaus kineskopo ar šaldytuvo plastikinės dalies. Tokia tvarka yra nustatyta, vykdant nelegalaus ir nesaugaus elektronikos ardymo bei perdirbimo prevenciją bei vykdant Europos Sąjungoje privalomą bei nacionaliniu mastu šalyje priimtą atliekų apskaitą.
Gabenant į tokias aikšteles didesnius atliekų kiekius rekomenduojama pasiskambinti konkrečios aikštelės darbuotojams ir pasitarti, ar bus galimybė tiek daug atliekų priimti bei pasirūpinti efektyviu jų iškrovimu.
Pastaruoju metu stambiagabaričių atliekų aikšteles papildo daiktų dalijimosi platformos, tad į tokias aikšteles priimami ir dar tinkami naudoti, veikiantys daiktai. Tad jei turite vis dar funkcionuojantį šaldytuvą, elektrinę viryklę, mikrobangų krosnelę, gartraukį, dulkių siurblį ar kitą elektronikos prietaisą, pasirūpinkite jį pristatyti kuo geresnės estetinės išvaizdos, švarų – tada jis turės daugiau šansų pakartotinai tapti naudingu kieno nors namų daiktu. Tai yra labai svarbu, mažinant atliekų kiekius, taupant žaliavas naujiems gaminiams, siekiant tvarumo ir stabdant klimato kaitą. Tas pats pasakytina ir apie tokius jums nereikalingus daiktus kaip baldai, indai, interjero puošybos elementai, drabužiai, knygos, žaislai. Dėl šių daiktų priėmimo atliekų surinkimo aikštelėse taip pat reikėtų pasitarti su darbuotojais iš anksto.
Išveža iš namų nemokamai
Svarbu pažymėti, kad yra įvairių būdų, kaip perduoti jums nereikalingus daiktus į antras rankas. Daugelis žino apie skelbimų portalus internete, padedančius parduoti ar padovanoti tokius daiktus. Taip pat galima kreiptis į labdaros organizacijas ar įvairias dalijimosi ar daiktų pardavimo paskyras socialiniuose tinkluose.
Jei namuose nėra jokių kitų atliekų, o vien tik savo gyvavimo ciklą baigusi elektrinė skalbyklė ar šaldytuvas, o jūs neturite galimybės išnešti daiktą į kiemą ir jį atgabenti iki atliekų surinkimo aikštelės, Lietuvoje yra teikiama nemokamo stambiosios elektronikos atliekų išvežimo iš namų paslauga. Elektronikos platintojų asociacija (EPA) jau antras dešimtmetis organizuoja nemokamą elektronikos prietaisų atliekų surinkimą iš namų. Į šią paslaugą įeina ir prietaisų išnešimo iš gyvenamųjų patalpų paslauga. Tai sudaro galimybę be vargo atsikratyti senos elektrinės viryklės. Be to, specialieji konteineriai stambiosioms elektronikos atliekoms yra pastatyti šalia kai kurių prekybos centrų. Specializuotų konteinerių vietų galite ieškoti www.epa.lt svetainėje esančiame sąraše, paskambinti telefonu +370 695 55111 arba registruoti išvežimą www.epa.lt svetainėje.
Visi būdai, padedantys saugiai atsisveikinti su elektronikos atliekomis, yra naudingi jums patiems ir aplinkai: padeda daiktams pasiekti naujus šeimininkus, nukreipia elektronikos atliekų tvarkymą efektyviausia kryptimi, atgaunant naudingas medžiagas ar energiją, padeda gyventi švariau ir tvariau, tausojant aplinką, planetą, savo ir artimųjų sveikatą.