Estija: gyventojų sąmoningumas išaugo
Karantinas paveikė įvairias visuomenės gyvenimo sritis. Ne išimtis – elektronikos atliekų sektorius. Nepaisant sunkumų ir netikėtų visam pasauliui tekusių iššūkių, apžvelgdami daugiau nei dešimties metų patirtį, galime matyti pažangą. Apie tai specialiame interviu Elektronikos platintojų asociacijai sakė ir Estijos elektronikos gamintojus ir platintojus atstovaujančios organizacijos „EES-Ringlus“ vadovas Margus Vetsa.
Po 25 tonas elektronikos atliekų kasdien
Kaip ir EPA, „EES-Ringlus“ yra ne pelno siekianti organizacija, kurios pagrindinis tikslas – gamintojų išplėstinės atsakomybės principas, organizuojant elektronikos atliekų surinkimą. Ši Estijos organizacija vienija beveik pusantro šimto narių. „EES-Ringlus“ interneto svetainės duomenimis, Estijos gyventojai per dieną generuoja net 25 tonas įvairių elektronikos atliekų –surinkimo organizatorių, surinkėjų, tvarkytojų ir perdirbėjų potencialas yra tikrai nemenkas.
Pasak M. Vetsa, elektronikos atliekų surinkimu ir tvarkymų jų šalyje rūpinasi gamintojai ar trečiosios šalys, veikiančios jų vardu bei savarankiškai veikiantys atliekų tvarkytojai. Estijoje naudojamas taip vadinamas „visų veikėjų“ modelis, o elektronikos atliekų surinkimas vykdomas komunalinių atliekų stotyse, taip pat naudojant specialius konteinerius, įskaitant konteinerius prie gatvių bei mažmeninės prekybos įmonėse organizuojamą surinkimą, kur priimama pilnos komplektacijos bei smulkiosios elektronikos atliekos.
„Išaugo vartotojų sąmoningumas“, – tvirtina M. Vetsa. Tai, anot jo liudija augantys surenkamų vadinamųjų „naujų“, po 2005 m. rugpjūčio 13 d. (tais metais savo veiklą pradėjo EES-Ringlus), elektronikos atliekų kiekiai ir mažėjantys surenkamų vadinamųjų „istorinių“ elektronikos atliekų kiekiai, susidarę iki minėtos datos – šios atliekos, kurias surinkdavo metalo supirktuvės, sudarė palyginti didelę stambiųjų elektronikos atliekų dalį.
Karantino pamokos
„Pandemijos laikotarpiu atliekų tvarkymo operatoriai dirbo įprasta tvarka, tačiau kovo–balandžio mėnesiais šalyje surenkamų elektros ir elektronikos įrangos atliekų kiekis sumažėjo maždaug 20 proc. Gegužę surenkami kiekiai grįžo į įprastą ar net šiek tiek aukštesnį lygį. Per karantiną šiek tiek sumažėjo ir elektronikos įrangos pardavimai, bet ne taip dramatiškai“, – pasakoja „EES-Ringlus“ vadovas.
Kaip pagrindinę karantino pamoką jis įvardija galimą alternatyvių elektronikos atliekų sandėliavimo vietų poreikį tam tikru laikotarpiu, jei procesą sutrikdytų sveikatos priežiūros srities problemos.