Aplinkosaugos olimpiadą laimėjusiai septintokei – specialus Dakaro lenktynininko A. Juknevičiaus prizas
„Džiaugiuosi, kad žmonės supranta, kokia svarbi yra gamta, reikia ją saugoti. Mane liūdina, kai matau netvarkingas, pilnas šiukšlių gatves“, – sako vilnietė septintokė Ieva Pilkauskaitė. Šiemet ši Vilniaus Ąžuolyno progimnazijos mokinė tapo Nacionalinės aplinkosaugos olimpiados 7 ir 8 klasių moksleiviams nugalėtoja, pelniusi specialų Elektronikos platintojų asociacijos diplomą ir ekologiškiausios Dakaro komandos nario – lenktynininko Antano Juknevičiaus prizą. Lenktynininkas šiemet buvo ir septintus metus organizuotos olimpiados ambasadorius, dalinęsis su moksleiviais įžvalgomis, kurios atsispindėjo olimpiados testo klausimuose.
Į 30 klausimų atsakė greičiausiai
Šiemet Nacionalinės aplinkosaugos olimpiados organizatoriai sulaukė 1628 dalyvių. Kiekvienam jų nuotoliniu būdu buvo pateikta 30 klausimų. Be vertinimo, kaip teisingai atsakyta į klausimus, buvo fiksuojamas ir testo atlikimo greitis.
Vilnietė septintokė į visus testo klausimus atsakė greičiausiai – per 29 minutes ir 57 sekundes.
„Jau ne sykį esu pasisakęs apie tai, kad teigiamų pokyčių aplinkosaugos srityje galime pasiekti tik tada, jei atsakinga elgsena taps įpročiu mūsų šeimose, jei tai nuo mažens matys mūsų vaikai. Jeigu jie žinos, kad šeimoje rūšiuojamos atliekos, o sugedusius prietaisus, jei tik įmanoma, stengiamasi taisyti, o ne išmesti, tai užaugę jie bus atsakingi žmonės. Džiugu, kad šių metų Nacionalinės aplinkosaugos olimpiados lyderės Ievos šeimoje rūšiuojamos atliekos, naudojama saulės kolektoriaus generuojama energija“, – sako Dakaro lenktynininkas A. Juknevičius.
Pagrindinė tema – oro tarša
Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) organizuotos olimpiados pagrindinė tema šiemet buvo oro tarša, o ruošdamiesi testui mokiniai turėjo gerą progą išgirsti, kas yra didžiausi oro teršėjai bei kokie mitai apie oro taršą vis dar tebėra gajūs. Olimpiados dalyviams teko pasidomėti ir apie dalijimosi bei žiedinės ekonomikas, o taip pat prisiminti pagrindinius atliekų rūšiavimo principus.
Anksčiau ne viename konkurse dalyvavusi septintokė Ieva sakė, kad dalis olimpiados klausimų buvo lengvi, dalis – sunkesni, o labiausiai abejonių sukėlė klausimas, kur reikėtų išmesti neveikiantį spausdintuvą – su panašia praktika nebuvo tekę susidurti. Vis dėlto ji įsitikinusi, kad į didžiąją dalį olimpiados klausimų dauguma žmonių atsakytų nesunkiai, o teisingai elgtis, pasak jos, žmones labiausiai motyvuoja pareigingumo jausmas.
Vilniaus Ąžuolyno progimnazijos mokinės domėjimosi sritys – įvairios. Jos mėgstamiausios pamokos – biologija, anglų kalba ir informacinės technologijos. Ieva taip pat lanko muzikos mokyklą, mėgsta groti fortepijonu.
Kitų metų Nacionalinės aplinkosaugos olimpiados dalyviams ji pirmiausia patartų išmokti rūšiuoti, atsakingai elgtis su gamta, o taip pat ir sėkmės, atsakinėjant į testo klausimus.
Didžiausias olimpiados laimėjimas – žinia apie aplinkosaugos svarbą
„Džiugu, kad šiemet, septintaisiais mūsų asociacijos organizuojamos Nacionalinės aplinkosaugos olimpiados metais, Lietuvos mokyklos buvo ne mažiau aktyvios. Dalyvavo moksleiviai iš 142 mokyklų, kai tuo tarpu pernai – iš 138 mokyklų. Manau, pasiruošimas testui buvo gera proga geografijos mokytojams pakalbėti su mokiniais apie aplinkosaugą, perteikti jiems žinias, paskatinti pasikartoti, kas jau žinoma, susimąstyti apie vartojimo įpročius bei atsakingą elgseną, rūšiuojant elektronikos ir kitokias atliekas. Manau, tai yra didžiausias šios olimpiados laimėjimas“, – teigia EPA projektų vadovė Laura Jurevičienė.
Ji taip pat viliasi, kad olimpiadoje dalyvavę mokiniai skleis žinią apie visoje Lietuvoje veikiantį EPA elektronikos atliekų surinkimo tinklą – specialius konteinerius smulkiosios elektronikos atliekoms bei panaudotoms baterijoms prekybos centruose, bibliotekose ir kitur, o taip pat šalia prekybos centrų bei stambiagabaričių atliekų aikštelėse esamus konteinerius stambiosios elektronikos atliekoms.
Kaip ir ankstesniais metais, organizuojant Nacionalinę aplinkosaugos olimpiadą, EPA partneriai buvo Lietuvos geografijos mokytojų asociacija ir Kauno technologijos universitetas.
Visų olimpiadoje dalyvavusių mokyklų rezultatai yra skelbiami aplinkosauga.vma.lm.lt interneto svetainėje.