Akumuliatorius – naudingas daiktas, arba įtaisas, kuriame galime kaupti, o tada panaudoti tam tikros rūšies energiją. Nors akumuliatorių būna labai įvairių, vis dėlto kasdieniam naudojimui – automobilyje, darbo ar namų ūkio reikmėms – dažniausiai naudojame elektros energiją kaupiančius ir ją atpalaiduojančius akumuliatorius, kuriuos dar kartais vadiname baterijomis. Kaip pavyzdys – kompiuterių, telefonų ar elektromobilių baterijos, kurios yra ne kas kita kaip akumuliatoriai.
Akumuliatoriai sensta
Daugelis šiuolaikinių akumuliatorių ar įkraunamų baterijų pasižymi ilgaamžiškumu, juos galime sėkmingai naudoti keletą metų. Kita vertus, akumuliatorių talpa ir efektyvumas laikui bėgant mažėja. Vieną dieną tenka suvokti, kad daiktas nebeužtikrina mūsų kasdienių poreikių arba ir apskirtai nustojo veikęs. Todėl dėsningai keliame klausimą: kur priduoti seną akumuliatorių?
Lietuvoje senus akumuliatorius galima priduoti tam skirtuose atliekų tvarkymo centruose arba specializuotose surinkimo vietose. Elektronikos platintojų asociacija (EPA) yra viena tokių organizacijų šalyje, kuri organizuoja visų tipų akumuliatorių atliekų tvarkymą. Pavyzdžiui, EPA savo tinkle surenka visų rūšių automobilinius akumuliatorius, įtraukiant, bet neapsiribojant rūgštiniais akumuliatoriais. Elektros ir elektronikos prietaisų akumuliatoriai ir baterijos taip pat surenkamos EPA tinkle. EPA partneriai, tvarkantys akumuliatorių ir baterijų atliekas, taip pat turi galimybę perdirbti elektromobilių ar hibridinių automobilių perdirbti, nors toks poreikis Lietuvoje kol kas dar yra labai menkas.
Atsižvelgiant į akumuliatorių ir baterijų dydį, jų atliekos gali būti šalinamos smulkiosios ar stambiosios elektronikos atliekoms skirtuose konteineriuose, o stambiagabarites atliekas EPA komanda išveža iš namų nemokamai. Tereikia paskambinti telefonu +370 695 55111 arba registruoti išvežimą www.epa.lt svetainėje. Stambagabaritės elektronikos atliekoms skirtų konteinerių vietų galite ieškoti www.epa.lt svetainėje skelbiamame sąraše.
Atsakingai tvarkant – nauda visiems
Atsakingai rūšiuoti ir specializuotame tinkle šalinti visų tipų akumuliatorius yra būtina ir privaloma pagal įstatymus. Viena iš svarbiausių priežasčių – rūpestis aplinkos apsauga. Akumuliatoriai gali būti kenksmingi aplinkai dėl jų sudėtyje esančių toksiškų medžiagų, tokių kaip švinas, kadmis. Jei akumuliatoriai ar baterijos tiesiog išmetami į bendruosius komunalinių atliekų konteinerius, jie gali patekti į sąvartynus arba deginant atliekas gali išskirti pavojingus teršalus į atmosferą, vandenį ir dirvožemį. Be to, jei akumuliatoriai patenka į bendruosius ar pakuotėms skirtus konteinerius, jie gali apsunkinti kitų atliekų perdirbimą ar sumažinti jų perdirbimo galimybę.
Lietuvos teisės aktuose numatyta, kad išmesti juos ne specializuotame tinkle ar kitoms atliekoms skirtame tinkle yra draudžiama. Už neteisėtą akumuliatorių šalinimą Lietuvoje yra numatyta nuo 50 Eur iki 120 Eur bauda.
Svarbi priežastis atsakingai tvarkyti akumuliatorių ir baterijų atliekas yra ta, kad seni akumuliatoriai turi didelę perdirbimo vertę. Perdirbant juos, galima išgauti įvairias medžiagas, kurios gali būti panaudotos naujų gaminių gamyboje. Aplinkai galimai kenksmingos medžiagos gali būti naudingos, jei akumuliatorius perdirbs įgalioti perdirbėjai.
Perdirbama gali būti net iki 98 proc. automobilių akumuliatorių sudedamųjų dalių. Šiame procese išgaunamas plastikas, švinas ir rūgštis gali būti panaudoti naujų produktų gamybai. Ba to, šiuolaikinės technologijos taip pat įgalina perdirbti ličio jonų akumuliatorių ir baterijų atliekas, atgaunant iki 95 proc. komponentų, kuriuos galima panaudoti pakartotinai. Dalis jų, kaip pavyzdžiui, litis, kobaltas, manganas, nikelis, grafitas, yra ypač reikalingos elektromobilių ir įvairių prietaisų baterijų gamybai. Kadangi įvairių žaliavų kainos auga, o Žemės ištekliai senka, atsakingai šalinti ir perdirbti akumuliatorių atliekas ir privalu, ir naudinga kiekvienam vartotojui. Juk turbūt visi esame suinteresuoti ir švaria bei tvaria aplinka, ir mažesnėmis naujų gaminių kainomis.