Kur išmesti elektronikos atliekas?
Lietuvoje elektronikos atliekas rūšiuojame jau ne pirmas dešimtmetis. Naudojamės mūsų šalyje gerai išvystyta elektronikos atliekų surinkimo sistema. Daugelis žmonių matė, įsidėmėjo šalies prekybos centruose esančius specialiuosius konteinerius, meta į juos sugedusius, nereikalingus, nebepataisomus smulkius prietaisus – pradedant ausinėmis, elektroniniais laikrodžiais ir baigiant elektriniais virduliais, šviestuvais, kompiuteriais. Vis dėlto ne vienam vis dar kyla klausimas: kur išmesti elektroniką?
Panašu į plastiką, bet, deja, ne plastikas
Elektronikos, jeigu ji veikia ir gali būti reikalinga kitiems, nei kaupti, nei mėtyti nederėtų. Tačiau jei tai nebe funkcionuojantys daiktai, o elektronikos laužas, reikėtų prisiimti atsakomybę ir tokias atliekas šalinti atsakingai. Deja, yra viena nemenka kliūtis, atsakant į klausimą, kur išmesti elektros prietaisus, kai jie nepataisomai sulūžo, tapo nebefunkcionalūs ar jų nebeapsimoka taisyti. Bėda ta, kad jų neidentifikuojame – nesuvokiame, kad tai yra ne kokios nors kitos, o būtent elektronikos atliekos.
Pavyzdžiui, elektrinis kraujospūdžio matavimo aparatas iš pirmo žvilgsnio labai primena tiesiog plastikinį daiktą. Dėl to kai kurie jį nesusimąstydami priskirs plastiko atliekoms, o dar blogiau – išmes į pakuotėms skirtą konteinerį, būdami visiškai tikri, kad pasielgė teisingai. Tuo tarpu pakuotėms skirti konteineriai yra skirti ne šiaip plastikui, o plastiko pakuotėms, kurių didžioji dalis yra perdirbama. Dėmesio: į pakuotėms skirtus konteinerius metame tik pakuotes!
Kodėl tokia keista tvarka? Ar plastikiniai daiktai, jeigu jie nėra pakuotės, yra beverčiai? Deja, plastikas, naudojamas elektronikos prietaisams, yra visai kitokios sudėties nei perdirbamos plastiko pakuotės ir pakuočių atliekų perdirbėjai elektronikos atliekas pakuočių konteineryje vertina kaip taršą. Pavyzdžiui, kaip taisyklė, į tokį plastiką dedama antipirenų, arba medžiagų, kurie apsaugo plastiką nuo greito užsidegimo.
Dar labiau paskatinsite taršą, jei iš seno, sulūžusio elektronikos prietaiso neišimsite senų baterijų, kurios gali ištekėti – dėl to pakuotės gali tapti nebetinkamos perdirbti, nebetaps žaliava naujiems gaminiams – žiedinės ekonomikos grandinė bus nutraukta.
Žiedinės ekonomikos grandinę galite nutraukti ir dėl to, kad nešvarios pakuotės, prie kurių atsidurs jūsų išmestas elektronikos prietaisas, pernelyg užterš elektroninę dalį ir ją perdirbti bus sunku, nenaudinga arba netgi nebeįmanoma.
Žaislai su baterijomis: tai – irgi elektronika
Labiausiai į plastiko, metalo, o kartais ir į tekstilės gaminius yra panašūs elektroniniai žaislai – vaikščiojantys ir miauksintys plastikiniai kačiukai, lojantys šuniukai, žaisliniai pianinai, pulteliu valdomos mašinėlės. Labai dažnai reikia gerai pasukti galvą, iš ko gi jie padaryti, o tinkamo atsakymo taip ir nepavyksta surasti. Neretais atvejais žaislams gaminti naudojamos įvairios medžiagos – be plastiko ar metalo, galime rasti guminių ar tekstilinių bei medinių elementų. Ką daryti, kaip elgtis?
Iš tiesų klausimas, kaip atskirti elektronikos gaminį ar elektrinį prietaisą nuo kitokių daiktų, neturėtų būti joks galvosūkis. Vietoje to, kad spėliotume, kokios medžiagos buvo panaudotos jų gamybai, tiesiog turėtume užduoti vienintelį klausimą: ar tam, kad daiktas veiktų, reikalinga elektros energija? Nėra svarbu, ar ši energija gaunama iš elektros tinklo, baterijų ar akumuliatorių. Jei į klausimą atsakote „taip“, vadinasi tai yra elektros arba elektronikos gaminys. O tada beliktų atsakyti į klausimą, o kur išmesti elektroniką, kai ji nebereikalinga, nebepataisoma, nebeefektyvi ir pan.
Terminas „elektronikos atliekos“ pagal nustatytą atliekų tvarkymo reglamentą yra skirstomos į smulkiosios elektronikos atliekas, baterijų ir akumuliatorių atliekas, dujošvyčių lempų atliekas ir stambiosios elektronikos atliekas. Visoms joms yra skirti specialieji atliekų konteineriai, kurių tikrai nerasite prie daugiabučių ar individualių namų kiemuose.
Smulkiosios elektronikos atliekoms skirtus konteinerius galite matyti prekybos centruose, ten pat – baterijų, akumuliatorių ir dujošvyčių lempų atliekoms skirtus konteinerius arba atskirus skyrius konteineriuose. Stambiosios elektronikos atliekoms skirtus konteinerius galite rasti šalia prekybos centrų ar specializuotose stambiagabaričių atliekų aikštelėse. Dar patogesnis būdas šalinti stambiąsias elektronikos atliekas – registruoti jų nemokamą išvežimą www.epa.lt interneto svetainėje arba paskambinus telefonu +370 695 55111. Tai yra patikimas ir patogus būdas įsitraukti į atsakingo elektronikos atliekų tvarkymo grandinę. Šis įsitraukimas – kelias į efektyvesnį atliekų perdirbimą, Žemės išteklių naudojimą, aplinkosaugą.
Kur išmesti seną kompiuterį?
Kompiuteris ar jo monitorius yra elektronikos gaminiai. Nutarus, kad jie nebetinka nei naudoti, nei padovanoti ar parduoti, kartais gali kilti klausimas, kur juos išmesti ir kaip tai padaryti saugiai. Monitorius galėtų būti šalinamas kaip paprasta elektronikos atlieka, kaip ir televizorius, o štai kompiuteryje, kaip ir telefone, gali likti įvairių asmens duomenų, kuriuos privalu apsaugoti. Kitu atveju kyla rizika, kad duomenys pateks į nesąžiningų asmenų rankas ir dėl to nukentėsite – arba moraliai, arba finansiškai, arba ir taip, ir anaip.
Išmesti kompiuterį, atsižvelgiant į jo gabaritus, galite tiek smulkiosios elektronikos atliekų tinkle, tiek ir pasinaudoję stambiagabaritės elektronikos atliekų surinkimo paslauga. Vis dėlto prieš išmetant būtina pasirūpinti duomenų saugumu. Kol kas kito būdo nėra – patariama kreiptis į įmones, kurios turi galimybę išvalyti kietąjį kompiuterio diską arba jį sunaikinti. Suprantama, tai yra rūpestis, tam reikia skirti laiko. Todėl ne vienuose namuose rastume po seną, nenaudojamą kompiuterį, kurio nebeprireiks. Žmonės tiesiog neprisiruošia atlikti būtino seno kompiuterio higieną. Bet juk randame laiko nueiti į kirpyklą, pas gydytoją, tvarkomės dantis, atliekame kraujo tyrimus, mokame mokesčius už komunalines paslaugas? Šiandien rūpestis asmeniniais duomenimis tampa vienas svarbiausių rutininių veiksmų, ir viena iš priemonių – rimtas dėmesys nebenaudojamo kompiuterio kietajam diskui.
Kartais gyventojai, kurie jau gerai žino, kaip veikia elektronikos atliekų surinkimo tinklas ir visa tvarkymo sistema, nori žinoti dar konkrečiau. Neretai tokių klausimų kyla pakeitus gyvenamąją vietą, migruojant iš vieno rajono į kitą ar persikėlus į naują butą tame pačiame mieste. Žmonės klausia: kur išmesti elektroniką Vilniuje? Arba: kur išmesti elektroniką Kaune ar, tarkime, Pasvalio rajone?
Jei nepasisekė pamatyti elektronikos atliekoms skirto konteinerio artimiausiame prekybos centre ar bibliotekoje, galite pasiteirauti šių organizacijų personalo arba paieškoti tinkamo adreso www.epa.lt svetainėje esančiame elektronikos atliekų surinkimo vietų sąraše. Jame bus nurodytos vietos, kuriose galima palikti smulkiosios elektronikos, baterijų ir dujošvyčių lempų atliekas, o taip pat ir stambiosios elektronikos atliekas – seną šaldytuvą, elektrinę viryklę, skalbyklę, gartraukį, mikrobangų krosnelę, kavos aparatą ar kitą prietaisą.