Tyrimas: kam mums reikalingi nauji telefonai ir kur dedame senuosius
Tyrimas: kam mums reikalingi nauji telefonai ir kur dedame senuosius
Išmaniojo telefono, kaip ryšio priemonės praktinę naudą, ypač išryškino pandemija. Tačiau ar tai – vien tik ryšio priemonė? EPA inicijuotas Lietuvos gyventojų elgsenos tyrimas atskleidė, kad daugiau nei ketvirtadaliui respondentų mobiliojo telefono prireikė vien dėl to, kad jis naujas. Paaiškėjo ir jau prieš keletą metų EPA nustatyta tendencija: vis dar labai daug Lietuvos vartotojų pasideda senus telefonus atsargai į sandėliuką ar stalčių.
Pardavimai augs, o kainos mažės
Mobiliųjų telefonų rinką šiemet paveikė ir artimiausiu metu gali paveikti net keletas veiksnių. Pavyzdžiui, pasaulinės tyrimų kompanijos „Canalys“ duomenimis, pasaulinė išmaniųjų telefonų rinka antrąjį ketvirtį smuko 14 proc. Aiškinama, kad išmaniųjų gamintojai privalės prisitaikyti prie pandemijos sukeltų rinkos pokyčių ir kad brangūs įrenginiai tampa nebe tokie patrauklūs vartotojams. Beje, ši tendencija buvo stebima ir prieš krizę: telefonų gamintojų konkurencija virė, pristatant vis pigesnius ir vis tobulesnius produktus. Tam buvo pasitelkiami įvairūs pigesni gamybos organizavimo modeliai.
Kita vertus, nepaisant prasidėjusios pandemijų epochos, rinkos ekspertai žada mobiliųjų telefonų rinkos augimą visame pasaulyje. Tyrimų kompanijos „Gartner“ tvirtinimu, pasaulinė mobiliųjų telefonų rinka 2020 m. augs 1,7 procento, o naujų išmaniųjų telefonų su 5G ryšio įgalinimu kainos mažės. Beje, šio naujo tipo modelių dalis augs nuo 12 proc. 2020 m. iki 43 proc. 2022 m.
27 proc. tiesiog norėjo naujesnio prietaiso
Nereikia nė sakyti, kad paskui naujų telefonų pardavimus seka elektronikos atliekų problematika. Jos aspektus EPA ir siekė išsiaiškinti liepos mėnesį atliktu šalies gyventojų elgsenos tyrimu. Šiame rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos „Spinter tyrimai“ vykdytame reprezentatyviame tyrime dalyvavo 1013 respondentų, kurių amžius –18–75 metai. Jis atskleidė, kad 35 proc. apklausos dalyvių motyvas pirkti naują prietaisą buvo tai, kad senasis ėmė strigti, 27 proc. teigė tiesiog norėję naujesnio, 24 proc. norėjo naujesnio su daugiau funkcijų. 20 proc. respondentų teigė, kad jų telefonas sugedo, o remonto kaina buvo tokia, kad neapsimokėjo taisyti, dar 12 proc. apklaustųjų prireikė galingesnės vaizdo kameros.
Apklausa taip pat parodė, kad šiemet naują mobilųjį telefoną įsigijo 16 proc. respondentų, pernai – 28 proc., prieš dvejus ar trejus metus – 35 proc., o prieš ketverius ir seniau – 21 proc. apklausos dalyvių. Tyrimas taip pat atskleidė, kad net 38 proc. respondentų senuosius telefonus tiesiog pasidėjo atsargai. Dar 22 proc. apklausos dalyvių senąjį prietaisą perdavė naudotis vaikui ar kitam šeimos nariui, 18 proc. pardavė ar padovanojo ir tik 22 proc. senųjų telefonų nukeliavo į smulkiajai elektronikai skirtus konteinerius.
Šio tyrimo rezultatai leidžia prognozuoti elektronikos atliekų sektoriaus perspektyvas bei suteikia argumentų aiškinant atliekų surinkimo rodiklius ataskaitiniam laikotarpiui pasibaigus.
Linas Ivanauskas,
EPA vadovas