Livija Gradauskienė apie pasenusius elektronikos prietaisus: prieš išmesdami pasitarkite su meistrais
Kol nesugalvojai, kur naudingai priglausti seną elektronikos prietaisą, tol susilaikyk nuo naujo. Šios taisyklės šalininkė – žinoma televizijos ir radijo laidų vedėja Livija Gradauskienė, kuri šitaip elgtis pataria ir kitiems, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) kvietimu kartu su kitais žinomais šalies žmonėmis namų elektronikos reviziją atlikusi laidų vedėja taip pat pasidžiaugė ir puikiai veikiančia savo 15 metų amžiaus skalbimo mašina bei elektronikos įrangos taisymo meistro jai duota pamoka.
Mėgstamiausias skaičius – du
Keturių asmenų L. Gradauskienės šeimoje yra keturi kompiuteriai: du nešiojamieji ir du planšetiniai. Šeima naudojasi dviem televizoriais, dviem radijo imtuvais, dviem skalbimo mašinomis, dviem elektriniais arbatinukais, dviem dulkių siurbliais, dviem viryklėmis.
Turi kavos aparatą, indaplovę. Daugiausia šioje šeimoje – ausinių: netgi šešios ir visos jos naudojamos. Nenaudojamų elektronikos prietaisų sąraše – nešiojamasis kompiuteris ir du mobilieji telefonai.
„Dažniausiai veikiančius daiktus labai sėkmingai kam nors atiduodu – visada atsiras kas nors, kam prireiks veikiančio, nors ir senesnio, dulkių siurblio ar televizoriaus ir kas pasinaudos progą neišleisti pinigų pirkiniui. Jei nereikia pažįstamai kaimynei, gal reikės nepažįstamai.
Seną nešiojamąjį kompiuterį laikome namuose nenaudojamą, nes jame, matyt, yra tam tikros informacijos – ką su ja daryti, nėra laiko pagalvoti. Išmesti su informacija juk negali. O kur ją dėti?“ – apie savo namų ūkio elektroniką bei vartojimo įpročius pasakoja L. Gradauskienė.
Džiaugiasi 15 metų amžiaus skalbimo mašina
Laidų vedėją džiugina galimybė naudoti senesnius elektronikos prietaisus: kartais tereikia juos pataisyti.
„Labai rekomenduoju bendrauti su meistrais. Pasirodo, mūsų 15 metų senumo skalbimo mašina, pakeitus kai kurias detales, vis tiek yra daug geresnė už naujausias brangias. Gudrus meistriukas sakė.
Paklausėme jo patarimo, pataisė ir vėl puikiausiai veikia: nei mesti, nei pirkti. Visada verta išsiaiškinti, ar kokio nors daikto reklamuojamos savybės iš tiesų taip ženkliai pagerins gyvenimą, palyginti, kiek už jį prašo“, – savo patirtimi dalijasi L. Gradauskienė.
Vis dėlto laidų vedėjai, kaip ir daugeliui, tenka atsisveikinti su nebenaudojamais, nors vis dar veikiančiais prietaisais.
„Negali išmesti vien dėl to, kad nebepatinka, ar kad tai – senesnio modelio daiktas. Čia ne pinigų klausimas, o nesibaigiančio vartojimo: vis žmogui kažko labai reikia – juk naujesnis neva geresnis. Bet aš vadovaujuosi tokia filosofija: kol nesugalvota, kur seną priglausti naudingai, tol naujo nereikia“, – pasakoja žinoma moteris.
Jai taip pat nesuprantamas kai kurių žmonių elgesys, kai panaudota elektronikos įranga paliekama prie daugiabučių kiemuose esančių atliekų konteinerių.
„Negirdėjau, kad kas nors iš pažįstamų paliktų, tarkim, seną šaldytuvą prie konteinerio. Juk galima skelbimą parašyti – atiduoti ar net už minimalią kainą parduoti, jei daiktas dar veikia. Tikrai atsiras, kas atvažiuos ir išsiveš“, – aiškina L. Gradauskienė.
Anot jos, geriausias būdas padėti žmonėms saugiai atsisveikinti su elektronikos prietaisais yra skleisti informaciją, kaip konkrečiai elgtis su vienu ar kitu nenaudojamu daiktu.
Pavojus aplinkai, sveikatai ir duomenų saugumui
„Per pastaruosius du dešimtmečius elektronikos atliekų srautas išaugo beveik dvigubai. Skaičiuojama, kad kitąmet visame pasaulyje per metus tokių atliekų susidarys daugiau kaip 12 milijonų tonų.
Dėl to vis aktualiau tampa laikytis atsakingo vartojimo principų – jei tik įmanoma, elektronikos prietaisus taisyti, perduoti antriniam naudojimui, o atsisveikinti – tik saugiai atiduodant į įgaliotų elektronikos atliekų tvarkytojų rankas.
Elektronikos atliekos tampa svarbia žaliava naujiems, pažangesniems, mažiau energijos sąnaudų reikalingiems prietaisams gaminti. O juk jau dabar gamintojai skelbia apie sparčiai tirpstančias retųjų metalų atsargas – ypač nikelio, kobalto, kurių kaip tik ir galima išgauti iš elektronikos atliekų“, – aiškina EPA projektų vadovė Laura Jurevičienė.
Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad netinkamose sąlygose laikomi nenaudojami elektronikos prietaisai ir panaudotos baterijos gali tapti kenksmingais teršalais, turinčiais neigiamos įtakos tiek aplinkai, tiek ir žmonių sveikatai.
Panaudotoms baterijoms, lemputėms ir smulkiajai elektronikai yra skirti EPA konteineriai prekybos centruose, elektronika prekiaujančiose parduotuvėse, bibliotekose ir kitur. Stambiagabaritę elektroniką EPA paima nemokamai tiesiai iš namų.