Balandis – švaros mėnuo. O kaip su tvarka sutaria aktorius Saulius Balandis?

Švaros mėnuo balandis ir aktorius Saulius Balandis – simbolinis priminimas, kad tvarkytis reikia ne tik aplinkoje, bet ir mintyse. Žinomas Lietuvos teatro ir kino aktorius, sukūręs daugybę įsimintinų vaidmenų, bet kaip yra kasdienybėje – ar jam artimesnė kruopšti tvarka, ar meniškas chaosas? Scenoje kiekviena detalė turi savo vietą, bet užkulisiuose neretai tvyro kūrybinė sumaištis. Taip ir gyvenime – vieni tvarko kiekvieną smulkmeną, kiti leidžia sau improvizuoti. Balandžio mėnuo kviečia ne tik susitvarkyti namus, bet ir pasirūpinti aplinka – nepamirštant, kad elektronikos atliekos ir kitos pavojingos medžiagos turi savo vietą, kaip ir kiekvienas rekvizitas spektaklyje.

Tvarumas teatre ir kine: naujos technologijos – mažesnės sąnaudos

Teatro ir kino industrija nuolat keičiasi, o kartu su ja – ir požiūris į tvarumą. Aktorius Saulius Balandis pastebi, kad technologijų pažanga atveria naujas galimybes efektyvesniam išteklių naudojimui tiek scenoje, tiek kasdieniame gyvenime. „Truputėlį esu atitolęs nuo teatro, bet tikrai žinau, kad vykstant renovacijoms visur, ypač scenose – apšvietimas, aparatūra keičiasi septynmyliais žingsniais, technologijos gerėja, elektros sąnaudos mažėja”.

Pasak jo, inovacijos padeda ne tik sumažinti energijos suvartojimą, bet ir prisidėti prie aplinkos tausojimo. „Aš tai ir buityje pajutau – kai pakeičiau visur LED šviestuvus, elektros sąnaudos žymiai sumažėjo”. Tvarumas, anot aktoriaus, tampa ne tik etine atsakomybe, bet ir būtinybe: „Mes tikriausiai neturime teisės daryti blogiau nei teatre – visi kiek įmanoma stengiasi, kad būtų tvariau“, – sako aktorius. Šiuolaikiniai sprendimai leidžia kurti vizualiai įspūdingas, bet kartu ir aplinkai draugiškas scenas, taip užtikrinant, kad menas ir gamta galėtų harmoningai gyvuoti kartu.

Antras gyvenimas senai elektronikai: nuo stalčiaus iki kino ekrano

Elektronikos atliekos dažnai tampa problema – seni telefonai, kompiuteriai ar buitinė technika nugula stalčiuose arba atsiduria bendrose atliekose. S. Balandis laikosi kitokio požiūrio. „Aš daug tokių dalykų nesakau, kad išmetu. Pavyzdžiui, turiu du senus telefono aparatus su sukimo būgneliu – jau ne vienam filmavime esu juos panaudojęs“, – džiaugiasi S. Balandis.

Jo namuose seni prietaisai neretai virsta rekvizitais. „Turiu labai gražų „Apple“ monitorių, kuris jau neveikia, bet kada nors pravers, jei reikės jį sudaužyti filmavime ar tiesiog kaip interjero detalė”. Pasak aktoriaus, senoji elektronika dažnai padeda atkurti autentišką praeities atmosferą ekrane.

Ne tik elektronika, bet ir buitinė technika neretai kaupiasi nereikalinguose sandėliuose. Balandis prisimena patirtį tvarkant uošvio garažą. „Atidarai vartus – negali įeiti. Trys šaldytuvai, keli siurbliai, įvairi technika… Teko iškviesti tarnybas, ir viską išvežė. Neįsivaizduoju ką be tokių tarnybų būčiau daręs”.

Paklaustas apie savo požiūrį į tvarką, aktorius juokiasi: „Aš esu meniškos netvarkos žmogus. Man patinka, kai namuose jauku, matosi, kad čia gyvenama, o ne sterilus viešbučio kambarys.“

Be asmenukių ir socialinių tinklų: Sauliaus Balandžio požiūris į technologijas

Aktorius išlieka ištikimas savo vertybėms ir nesivaiko technologinių madų. „Neturiu „Facebook“ ir nesu pasidaręs nei vienos asmenukės. Be to, labai vėlai įsigijau mobilųjį telefoną, mygtukinį, o išmaniuoju tapau turbūt vėliausiai iš visų”, – sako jis.

Balandis pastebi, kad technologijos dažnai užgožia realų bendravimą. Filmavimo aikštelėje jis mato, kaip kolegos laisvą minutę praleidžia įnikę į ekranus. Nepaisant to, aktorius pripažįsta, kad minimalus ryšys su technologijomis reikalingas. „Mano dabartinis telefonas – pirmasis išmanusis, tarnauja jau 5–6 metus. Aišku, jau erzina, jo baterija visai nelaiko, bet man jo pakanka – paskambinti, parašyti žinutę ir panaršyti informaciją sau. Viskas”.

Aktorius Saulius Balandis filosofiškai nusiteikęs baigė pokalbį apie daiktų vertę ir laikmečių pokyčius. Jis prisiminė, kaip vaikystėje namuose atsiradęs pirmasis televizorius buvo tikras stebuklas, o šaldytuvas – neatsiejama buities dalis. „Koks tada buvo jo turinys ir koks dabar – modernus, pilnas delikatesų. Bet ar jis suteikia tiek pat džiaugsmo?“ – svarstė aktorius. Šiandien prietaisai greitai keičiami naujais, o seni dažnai nugula sandėliuose ar atsiduria elektronikos atliekų surinkimo punktuose. „Ar galima traktuoti, kad dabartinį žmogų ypatingai sunku nustebinti?“ – retoriškai klausė jis, primindamas, jog tikrasis tvarumas prasideda ne nuo daiktų kaupimo, o nuo jų sąmoningo naudojimo ir atsakingo atsisveikinimo.

Taisykime, jei remontas neviršija 50 proc. naujo daikto kainos

2024 m. EPA tinklo duomenys rodo, kad balandį surenkamų elektronikos atliekų kiekiai reikšmingai išauga, o tai leidžia daryti prielaidą, jog atšilus orams žmonės aktyviau imasi namų ir sandėlių tvarkymo. Sezoniniai pokyčiai akivaizdžiai daro įtaką rūšiavimo įpročiams, skatindami gyventojus atsikratyti nereikalingos technikos atsakingai. „Džiugu matyti, kad dauguma supranta elektronikos atliekų tinkamo utilizavimo svarbą ir žino, kur jas priduoti. Vis dėlto, daliai visuomenės rūšiavimas vis dar kelia klausimų, tad švietimas šioje srityje išlieka aktualus. Nuoseklus informavimas ir kokybiška atliekų surinkimo sistema sudaro tinkamas sąlygas rūšiavimui, tačiau svarbiausia – ugdyti žmonių įprotį tai daryti nuolat”, – sako Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) vadovas Linas Ivanauskas.

Radę seną ar sugedusį prietaisą, neskubėkite jo išmesti – pirmiausia įvertinkite, gal įmanoma suremontuoti. „Jei remontas kainuoja ne daugiau kaip 50 proc. naujo prietaiso vertės, jį taisyti vis dar verta – tai mūsų atsakymas vartotojams, svarstantiems, ar geriau taisyti, ar atsisakyti sugedusios įrangos. Ši rekomendacija išlieka nepakitusi jau keletą metų“, – teigia L. Ivanauskas.

Taip pat primename, kad didesniam tvarumui pasiekti Lietuvoje yra išvystytas elektronikos atliekų surinkimo tinklas, per kurį elektronikos atliekos nukreipiamos įgaliotiems tvarkytojams ir perdirbėjams. Smulkiosios elektronikos atliekas galima patogiai išmesti į specialiuosius konteinerius prekybos centruose, bibliotekose ar kitose įstaigose. Stambiosios elektronikos atliekas EPA komanda jau daugiau kaip 10 metų išveža iš namų nemokamai, tereikia paskambinti tel. +370 695 55111 arba registruotis svetainėje.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.