Bibliotekos padeda gyventi švariau ir tvariau: surinko per 30,5 tonos elektronikos atliekų
Kodėl šiandien žinomų politikų, kandidatų į prezidentus ar net garsių verslininkų klausiama, kokias knygas jie skaito? Gal todėl, kad skaitoma literatūra iš dalies atskleidžia gebėjimą prisiimti atsakomybę už daugeliui svarbius dalykus? Skaitymo ir atsakingos elgsenos – atliekų rūšiavimo bei jų šalinimo – sąsaja yra ir pagrindinė septintus metus vykdomo projekto „Atsakingas skaitytojas“ ašis. Projekte dalyvaujančios ir dėl skaitytojų mėgstamiausių knygų krepšelių besirungiančios bibliotekos kartu su skaitytojais renka elektronikos atliekas, o šiemet vos per keturis projekto mėnesius tokių atliekų buvo surinkta daugiau kaip 30,5 tonos.
Žinia apie atsakingą elgseną pasiekia žmones
„Tai, kad mūsų asociacijos inicijuotame projekte nuolat pirmaujančios bibliotekos surenka vis daugiau elektronikos atliekų ir panaudotų baterijų, iš dalies patvirtina, kad, elektronikai tampant neatskiriama mūsų gyvenimo dalimi, šios rūšies atliekų daugėja. Kita vertus, konkurso rezultatai rodo, kiek potencialo turi edukacija, kurią kartu su mumis vykdo ir projekte „Atsakingas skaitytojas“ dalyvaujančios bibliotekos. Žmonėms reikia nuolat priminti, kokios taršos grėsmės kyla, jei elektronikos atliekos sutvarkomos netinkamai, ir kokia nauda pasiekiama jas rūšiuojant bei perdirbant“, – sako Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė.
Daugiausia elektronikos atliekų ir panaudotų baterijų surinkusios projekto dalyvės šiame konkurse apdovanojamos 500 eurų vertės skaitytojų mėgstamiausių knygų krepšeliais. Šių metų pirmajame konkurso etape (balandžio–liepos mėn.) lyderėmis tapo Šakių rajono savivaldybės viešoji biblioteka, surinkusi 10 299 kg elektronikos ir panaudotų baterijų atliekų, bei Jurbarko rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Viešvilės filialas, surinkęs 6 949 kg analogiškų atliekų – nuo seno, sugedusio mobilaus telefono, arbatinuko, kompiuterio iki nebenaudojamo šaldytuvo, skalbimo mašinos, elektrinės viryklės.
Šiame projekto etape dalyvavo 54 šalies bibliotekos. Konkurso prizus – dovanų čekius – pelnė aktyviausios dalyvės: Jurbarko rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Skirsnemunės filialas, Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Pajūrio filialas, Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos Gudelių padalinys, Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka, Molėtų rajono savivaldybės viešoji biblioteka.
Gerieji pavyzdžiai – šalia mūsų
„Tobulėjant elektronikos atliekų perdirbimo technologijoms, turime vis daugiau galimybių sugrąžinti į gamybą taip reikalingus iškastinius išteklius. Toks yra ir Europos Sąjungos žiedinės ekonomikos politikos tikslas. Džiugu, kad jo pasiekti padeda bibliotekos, kurios nori papildyti savo lentynas skaitytojų mėgstamiausiomis knygomis. Manau, kad tokios bibliotekos yra aukštos kultūros pavyzdžiai, ir jų nereikia ieškoti kitose šalyse, kurias įvardijame kaip labiau pažengusias – turime ir savų gerų pavyzdžių“, – pastebi L. Jurevičienė.
Kaip vieną tokių bibliotekų EPA projektų vadovė įvardija Šakių rajono savivaldybės viešąją biblioteką. Elektronikos atliekų ši kultūros įstaiga surenka vis daugiau. Pavyzdžiui, konkurso „Atsakingas skaitytojas“ 2020 m. pirmajame etape ji surinko 5793 kg, 2020 antrajame etape – 7696 kg, o šių metų pirmajame etape – net 10 299 kg.
Atrodytų, kad Šakiuose atsivėrė tikra elektronikos ir baterijų atliekų „kasykla“ ar „aukso gysla“. Tačiau už projekto koordinavimą atsakinga bibliotekos darbuotoja Genė Dičpinigaitienė į klausimą apie sėkmės paslaptį, sako: „Darbas, darbas, darbas, kalbėjimas su žmonėmis, žinia iš lūpų į lūpas. Ir tiesiog pasisekė surasti žmonių, kurie tiek visko prikaupę! Džiugina tai, kad skaitytojai daug prisidėjo prie akcijos, kad papildytų savo bibliotekas naujomis knygomis. Tikiuosi, dar rezervų yra, ypatingai toliau nuo centro esančiuose kaimuose. Ir labai ačiū kolegėms Astai, Valerijai, Rimai, Algimai, Redai, Ilonai ir Marijai.“
Mėgsta tikrais faktais paremtas knygas
Šakių viešojoje bibliotekoje G. Dičpinigaitienė dirba nuo 2013 metų, įstaigos komplektavimo skyriuje – nuo 2015-ųjų, čia ji yra atsakinga už rajono bibliotekų fondų sukomplektavimą. Save vadina aistringa skaitytoja.
„Dievinu popierines knygas, turiu nemažą sukauptą knygų kolekciją. Patinka autobiografinė literatūra, istorinės, grožinės literatūros knygos, paremtos tikrais faktais. Sukrėtė K. Hannah „Keturi vėjai“, B. Ch. Kline „Ištremtos“, knygos apie Aušvicą, patiko A. Pataki romanai apie imperatorienę Sisi – perskaičiusi knygas pažiūrėjau ir pagal jų istorijas sukurtus filmus. K. Sabaliauskaitė, be abejo, irgi išlieka mano favoritė. Dabar labai laukiu užsakytos savo mylimiausios rašytojos J. Picoult romano „Dviejų kelių knyga“, – savo skaitymo prioritetus įvardija G. Dičpinigaitienė.
Bibliotekos skaitomiausių knygų sąrašai, anot bibliotekininkės, išlieka panašūs, kaip ir visoje Lietuvoje. Tarp mėgstamiausių autorių – K. Sabaliauskaitė, G. Viliūnė, šakietės vienas po kitos skaito H. Yanagiharos „Mažas gyvenimas“, D. Owens „Ten, kur gieda vėžiai“, be išimties visas K. Hannah knygas, A. Rand „Šaltinis“, o vyrai šiuo metu dažniausiai renkasi istorines knygas.
Pandemija skatina keistis, o atsakingi skaitytojai nedingo
„Pirmojo karantino pradžioje šiek tiek nerimavome, kad tai neigiamai paveiks projektą „Atsakingas skaitytojas“. Juk jis didžiąja dalimi paremtas gyvais bendruomenės ryšiais ir tiesioginiais kontaktais. Vis dėlto paaiškėjo, kad apribojimai tik paskatino bibliotekų darbuotojų kūrybingumą“, – džiaugiasi EPA projektų vadovė L. Jurevičienė.
Jai pritaria ir Šakių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotoja G. Dičpinigaitienė: „Karantino laikotarpiu dauguma renginių persikėlė į virtualią erdvę – ruošėme viktorinas, nuotolines dailės ir rankdarbių dirbtuves „Spalvoti vakarai“, vyko knygų skaitymo projektas „Vitaminas S(kaitymas)“, knygų parodos, susitikimai su rašytojais, knygų pristatymai. Knygos buvo išdavinėjamos bekontakčiu būdu, vežamos į namus. Karantino laikotarpiu įsirengėme ir pabėgimo kambarį „Drakula“. Vasarą, sumažėjus apribojimams, organizavome savaitės trukmės stovyklas „Įdomioji biblioteka“ 4–7 metų ir 8–12 metų vaikams.“
Nuotraukoje: Šakių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotoja G. Dičpinigaitienė. Asmeninio albumo nuotr.