EPA projektas ir vėl puošia sostinę: kas sieja meną ir aplinkosaugą?
Šių metų Pasaulinei aplinkos apsaugos dienai paminėti Elektronikos platintojų asociacija (EPA) pasirinko projektą, kurio partneriu tapo žinomas, tarptautinę patirtį turintis menininkas Linas Kaziulionis. Jo gatvės meno kūrinys, kviečiantis rūšiuoti ir atsakingai šalinti elektronikos atliekas, papuošė sieną sostinės Geležinio Vilko gatvėje. Tai, kad EPA jau antri metai iš eilės į projektus, skirtus šiai ypatingai dienai paminėti, įtraukia menininkus – ne atsitiktinumas.
„Neieškok kampo – ieškok spec. konteinerio!“
Dailininkas L. Kaziulionis interpretavo garsaus prancūzų dailininko Jacqueso-Louiso Davido paveikslą „Madame de Récamier“, o visas EPA projektas kviečia: „Neieškok kampo – ieškok spec. konteinerio!“ Meno kūrinį lydi ir turinio projektas žiniasklaidoje, skatinantis elgtis atsakingai, primenantis saugias elektronikos atliekų šalinimo galimybes.
Tai – jau antras EPA projektas nelengvu pandemijos laikotarpiu, kai sinergijos siekiama, pasitelkus meno kūrėjus. Praėjusiais metais tai buvo projektas „Senai elektronikai – naują skrydį!” su menininke Agne Kišonaite, sukūrusia įspūdingą instaliaciją iš smulkiosios elektronikos atliekų. Pastarasis projektas turėjo ir dar vieną aspektą – visuomenė buvo kviečiama padėti menininkei surinkti jos kūrybai reikalingą žaliavą. Nors procesą stabdė karantino apribojimai, žinutė buvo išgirsta, projektą palankiai įvertino Vingio parką lankę vilniečiai, miesto savivaldybė.
- Kaziulionio sukurtame 133 kvadratinių metrų apimties gatvės meno darbe interpretuojamas 1800 m. sukurtas paveikslas, kuriame vaizduojama garsi to meto Paryžiaus salono savininkė Julliete Récamier. Napoleono valdymo laikotarpiu J. Récamier buvo ištremta iš Paryžiaus dėl to, kad salone būrėsi prieš Napoleoną nusiteikę menininkai ir politiniai veikėjai. Pagal naują kūrybinę interpretaciją salono šeimininkę supa ne Paryžiaus elitas, o nebenaudojami elektronikos prietaisai, o ji pati tarsi nebyliai šaukiasi pagalbos – kviečia spręsti elektronikos atliekų problemą.
Ypatingų, novatoriškų darbų autorius
Pats L. Kaziulionis pripažįsta: kiekvienas jo kūrinys siunčia tam tikrą žinutę, idėją, kiekvienas jų turi skirtingas istorijas. Kaip vieną svarbiausių įvardija savo sukurtą sieninės tapybos darbą Kaune „Dadaistinę Mona Lisa XXI amžiuje”, panaudojant 3D efektą, LED apšvietimą, fotografavimo funkciją ir pan. Tai buvo pirmas toks interaktyvus piešinys ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.
Kitas darbas – piešinys „VLN POP“, sukurtas kartu su LED šviesų instaliacija, išsiskiria savo apimtimi. Tai buvo didžiausias menininko piešinys, užimantis daugiau nei 1500 kv. m, sunaudota daugiau nei 200 litrų dažų, LED juosta siekia kilometrą. Projekto „Atverti keliai“ idėja buvo sujungti gatvės meną su edukacinėmis integruotomis pamokos ir įtraukti mokyklas bei mokinius – tai pačiam menininkui buvo ypač patrauklu.
Tarp vertų paminėti darbų menininkui – „Informacinis burbulas“, skleidęs svarbią žinutę, akcentuojantis problemas, įsimintini projektai buvo ir „Šachmatais žaidžiančios damos“, „Festivalio motina“, Švedijoje sukurtas „Laikrodininkas“ piešinius, Lėjos Goldberg portretas, vienas naujausių jo piešinių „Šokėjas“ yra skirtas „Auros“ šokio teatrui.
Projektas atitiko menininko vertybines nuostatas
„Sienų tapyba gali perteikti svarbią informaciją, edukuoti, ji gali lavinti meninį skonį, padėti suburti bendruomenes, kviesti kalbėtis įvairiomis temomis“, – apie gatvės meno tapybos poveikį sako EPA projekto partneris, menininkas L. Kaziulionis.
Dalyvavimas EPA projekte L. Kaziulioniui sutampa su jo vertybėmis ir vidinėmis nuostatomis, požiūriu į atliekų rūšiavimą ir tvarkymą. Jis tikisi, kad jo darbas atkreips visuomenės dėmesį ir paskatins atsakingai rūšiuoti atliekas.
Pasak L. Ivanausko, edukuojant gyventojus apie atsakingo elektronikos atliekų rūšiavimo bei tvarkymo svarbą, įtaigūs meno projektai yra vienas iš gerą efektą duodančių sprendimų. Šiuo atveju projekto partneriu buvo pasirinktas įvairiose tapybos srityse sėkmingai kuriantis menininkas, tarptautinę patirtį turintis kūrėjas, įgyvendinęs žinomų, plataus atgarsio sulaukusių sieninės tapybos projektų.