Laikas keičia požiūrį į technologijas
Šį pavasarį pasaulis išgyveno permainų metą. Buvome priversti atsisakyti nemažai įprastų dalykų, pratintis dirbti iš namų, keisti požiūrį į aplinką, daiktus bei reiškinius. Karantinas daugeliu aspektų pakeitė šalies gyventojų nuomonę apie elektroniką ir IT. Net ir tie, kurie šias technologijas vertino kritiškai, turėjo pripažinti, kad pandemijos laikotarpiu išryškėjo jų tikroji vertė ir nauda.Pasikeitusį Lietuvos gyventojų požiūrį į minėtas technologijas patvirtino ir EPA inicijuotas rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos „Spinter tyrimai“ atlikta Lietuvos gyventojų apklausa.
Iki kylant koronaviruso krizei, idėją, kad elektronika ir informacinės technologijos keičia mūsų elgseną, sukelia priklausomybę ir atitraukia nuo gyvo bendravimo, palaikė net 57 proc. gyventojų (labai palaikė 18 proc. ir greičiau palaikė 39 proc.). Vis dėlto net 68 proc. apklaustųjų pripažino, kad karantino metu įsitikino, kiek daug gero jiems suteikia minėti dalykai.
Net 38 proc. respondentų suprato, kad be šių dalykų būtų kur kas blogiau, 32 proc. suprato, kad šios priemonės svarbios palaikant ryšius tarp žmonių, o 31 proc. prisipažino, kad jiems paaiškėjo, jog informacinės technologijos leidžia sėkmingai įgyvendinti visai kitokius darbo santykius. Be to, penktadalis apklausos dalyvių teigė supratę, kad šios priemonės padeda palaikyti būtiną tvarką.
Gyvenimą stipriai paveikęs karantinas pakeitė ne tik gyventojų požiūrį, bet ir jų elgseną. 48 proc. apklaustųjų prisipažino karantino metu daugiau naršantys internete, socialiniuose tinkluose, 41 proc. daugiau naudojasi internetu, 34 proc. – daugiau žiūri televiziją..
Tyrimas buvo atliekamas šių metų balandžio 20–30 dienomis, jame apklausta 1011 respondentų – 18–75 m. amžiaus Lietuvos gyventojai.
Atsižvelgdami į apklausos rezultatus, galime sakyti, kad mūsų bendru priešu tapęs virusas mus paskatino labiau susidraugauti su elektronika – žmonijos laimėjimu, kurį vertinsime labiau nei anksčiau.
Linas Ivanauskas,
EPA vadovas