Nomeda Marčėnaitė kviečia švęsti Kalėdas atsakingai ir tvariai

Menininkė Nomeda Marčėnaitė dalijasi mintimis apie šventines tradicijas, namų puošybą ir vartojimo kultūrą, ragindama susimąstyti apie tikrąją Kalėdų prasmę. Ji pripažįsta, kad šeimos tradicijos keičiasi, tačiau vertybės išlieka. „Mėgstu išsitraukti girliandas, senus žaisliukus, kurie su manimi jau daug metų. Jie sukelia ypatingus jausmus, nes į juos sudėta šeimos istorija,“ – sako menininkė.

 

Didžioji šeimos tradicija – vietoje perteklinių dovanų aukoti paramai

„Vaikai užaugo ir iškeliavo, o taip norisi, kad būtų namai, į kuriuos visi galėtų sugrįžti ir kur tradicijos vėl atgimtų. Kol kas, tokie namai yra statomi ir tikiu, kad ta tradicija, visiems susirinkti prie šventinio stalo, sugrįš”, – atvirauja N. Marčėnaitė. „Man labai gražu tos tradicijos. Kai vaikai buvo maži, buvo smagu dovanoti kalėdines dovanas, bet dabar, kai jie užaugo, viskas keičiasi. Dovanas teikiame tiems, kam jų labiausiai reikia – dažnai suskaičiuojame, kiek išleistume, ir pervedame pinigus Ukrainai ar kitam fondui. Tačiau mažieji – Vyto anūkas Leonas ir mano anūkė Frida – yra tie, kurie vis dar gauna tikras kalėdines dovanas.“ – pasakoja Nomeda Marčėnaitė. „Dovanos – tai meilė ir dėmesys, o ne dar vienas nereikalingas daiktas,“ – pabrėžia ji.

Pašnekovė taip pat išreiškia savo poziciją dėl tvarios namų puošybos. Pasirinkusi dirbtinę eglutę dėl ekologinių priežasčių, dar nė karto nepasigailėjo. „Po kelių nesėkmingų bandymų su gyvomis eglutėmis supratome, kad geriau rinktis dirbtinę, kuri tarnaus daugelį metų. Tai ir praktiška, ir draugiška aplinkai. Paklausta apie šventines girliandas, šviečiančias dekoracijas, Marčėnaitė priduria, kad džiaugiasi girliandomis, kurios naudojamos ne vieną sezoną, ir skatina rinktis įkraunamas baterijas. „Beje, gyvenu name, kur nuo senų laikų įrengta taip, kad uždegus šviesą laiptinėje, ji užsidega visuose keturiuose aukštuose. Kad sunaudočiau kuo mažiau elektros, įsigijau judesio daviklius – jie įsijungia tik tada, kai reikia. Pakraunu baterijas sau linksmai, ir jos man puikiai tarnauja! Ypač mėgstu vasarą naudoti ir saulės įkraunamas baterijas – jų pilna visur, jos kraunasi nuo saulės ir džiugina vakarais. Apskritai dievinu lemputes ir girliandas – pas mane šventė trunka ištisus metus, tik visada renkuosi įkraunamas baterijas.“ – juokiasi Nomeda Marčėnaitė.

Keiskime pasaulį savo pavyzdžiu

„Žinoma, pasaulį reikia pradėti keisti nuo savęs. Suvokiu tai, susidurdama su tuo, ką vadinu žmogiškąja ekologija. Ką daryti su ta daugybe daiktų, kurių didžioji dalis džiugina taip neilgai? Manau, turėtume labai gerai pergalvoti savo kaupimo įpročius. Klauskime, ar tikrai to ar kito daikto mums reikia. Turėtume išmokti šį klausimą kelti dar būdami jauni. Mokykime vaikus gyventi kitaip – ne apie vartojimą, o apie prasmingą buvimą kartu,“ – ragina ji. Menininkė tiki, kad mažiau materialių dovanų ir daugiau nuoširdaus dėmesio gali pakeisti šventės esmę, skatindama atsisakyti vartotojiško požiūrio ne tik per Kalėdas, bet ir kasdieniame gyvenime.

Nomeda taip pat prisimena ypatingą dovaną – savo vyro Vyto staigmeną, kuri paliko neišdildomą įspūdį. „Vienais metais Vytas man gimtadienio proga įrašė muzikinį klipą – sudainavo Alice

Cooper dainą „Last Man on Earth”. Gavau nuorodą būdama oro uoste Frankfurte ir taip juokiausi, kad žmonės aplink nesuprato, kas vyksta. Tai buvo viena gražiausių mano gautų dovanų – nuoširdi, neįkainojama ir iš širdies,“ – dalijasi Nomeda.

Pabaigoje Marčėnaitė ragina atsakingai rinktis dovanas: „Jei dovana perkama, ji turi būti gerai apgalvota, kad netaptų dar vienu nereikalingu daiktu, kuris vėliau pavirsta į šiukšlių kalną. Smulki elektronika, plastikas – visa tai trumpai džiugina, o vėliau tik teršia aplinką. Verčiau rinktis dovanas, kurios turi prasmę, kuria ryšį ir yra ilgaamžės.“

Vartotojų įpročiai per pastaruosius metus beveik nepasikeitė

Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) vadovas Linas Ivanauskas teigia, kad atliktas šalies gyventojų tyrimas atskleidė neraminančią tendenciją – baterijų naudojimo ir šalinimo įpročiai kelia susirūpinimą. Analogiškas tyrimas buvo atliktas ir 2023 metų birželį, tai leidžia palyginti, kaip keitėsi respondentų atsakymai. Pasak jo, daugelis žmonių netinkamai tvarko naudotas baterijas, o tai kelia pavojų aplinkai, nes šios atliekos, jei nėra tinkamai perdirbamos, gali užteršti dirvožemį ir vandenį. Ivanauskas pabrėžia, kad norint sumažinti poveikį aplinkai, verta rinktis pakraunamas baterijas, kurios yra ilgaamžės ir draugiškesnės gamtai. Jis taip pat ragina visuomenę aktyviau naudotis baterijų surinkimo ir perdirbimo galimybėmis.

Daugumos (77 proc.) šalies gyventojų įpročiai, naudojant elektronikos prietaisams skirtas baterijas per pastaruosius dvejus metus, nepasikeitė: 36 proc. toliau perka tik keičiamas baterijas (padidėjo nuo 32 proc. 2023 m. balandžio mėn.), 34 proc. vis dar perka tiek keičiamas, tiek įkraunamas baterijas (padidėjo nuo 31 proc.), o 7 proc. perka tik įkraunamas baterijas (sumažėjo nuo 13 proc.).

Vis dėlto, 15 proc. respondentų įpročiai pasikeitė: 11 proc. pradėjo dažniau pirkti įkraunamas baterijas (sumažėjo nuo 14 proc.), o 4 proc. pradėjo pirkti tik įkraunamas baterijas. Mažuma (8 proc.) apskritai nenaudoja prietaisų, kuriems reikalingos baterijos.

Tik keičiamas baterijas dažniau perka moterys, taip pat vyresni nei 46 metų respondentai, didžiųjų miestų ir rajonų centrų gyventojai. Tik įkraunamas baterijas dažniau pradėjo pirkti aukštesnio išsimokslinimo atstovai.

75 proc. besinaudojančių prietaisais, kuriems reikalingos baterijos, panaudotų baterijų šalinimo įpročiai 2023 metais nepasikeitė: 59 proc. išmeta baterijas į specialias surinkimo dėžutes (padidėjo nuo 53 proc.), 9 proc. išmeta kartu su bendrosiomis komunalinėmis atliekomis, 4 proc. kaupia panaudotas baterijas namuose (sumažėjo nuo 7 proc.), o 3 proc. – išmeta į plastiko ir metalo atliekoms skirtą konteinerį.

Kita vertus, 25 proc. respondentų baterijų šalinimo įpročiai per pastaruosius 2 metus pasikeitė: 20 proc. dabar išmeta baterijas į specialias surinkimo dėžutes, po 2 proc. – šalina baterijas kartu su bendrosiomis komunalinėmis atliekomis / panaudotas baterijas kaupia namuose, o 1 proc. baterijas išmeta į plastiko ir metalo atliekoms skirtą konteinerį.

Dauguma (72 proc.) apklaustųjų prieš išmesdami nebenaudojamą elektronikos prietaisą baterijas visada išima (padidėjo nuo 63 proc.). 19 proc. kartais baterijas išima, o kartais išmeta kartu su nebenaudojamu prietaisu (sumažėjo nuo 27 proc.). Mažuma (8 proc.) tyrimo dalyvių, naudojančių

prietaisus, kuriems reikalingos baterijos, išmesdami nebenaudojamus elektronikos prietaisus neišima baterijų.

Kartais baterijas išimantys, o kartais išmetantys kartu su prietaisu / žaislu dažniau atsakė 36-45 metų amžiaus, žemesnio išsimokslinimo apklaustieji. Visada išima – taip teigė aukštesnio išsimokslinimo respondentai, didžiųjų miestų ir rajonų centrų gyventojai.

Patogi panaudotų baterijų surinkimo sistema

„Baterijas draudžiama išmesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerius, nes jose gali būti pavojingų cheminių medžiagų – sieros rūgšties, kadmio, ličio ar švino, kurie užteršia dirvožemį ir vandenis. Netinkamai išmestos baterijos ar įkraunami elementai gali tapti gaisro priežastimi. Rūšiuodami baterijas, mes ne tik saugome aplinką, bet ir įteikiame gamtai labai svarbią dovaną.“ – Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) vadovas Linas Ivanauskas.

Elektronikos platintojų asociacija (EPA) vadovas primena, kad konteinerius smulkiosios elektronikos atliekoms galima rasti prekybos centruose, bibliotekose, įvairiose kultūros, švietimo, administravimo įstaigose. Jau daugiau kaip 10 metų EPA iš namų nemokamai surenka ir stambiosios elektronikos atliekas – šaldytuvus, skalbykles, indaploves, gartraukius ir pan., tereikia paskambinti +370695 55111 arba www.epa.lt svetainėje, čia galima rasti ir elektronikos atliekų surinkimo vietų sąrašą.

 

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu