„Rimi“: pažanga plius socialinė atsakomybė
Siekdamos veiklos efektyvumo, taupydamos energijos išteklius bei mažindamos šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimus, įmonės seną elektronikos įrangą keičia nauja. Tai ypač svarbu maisto produktais prekiaujantiems prekybos tinklams, juo labiau tiems, kurie turi užduotį pažangą ir efektyvumą derinti su visais socialinės atsakomybės aspektais. Kaip tai pavyksta „Rimi“ prekių ženklui? Savo įžvalgomis EPA prašymu pasidalijo „Rimi Baltic“ Socialinės atsakomybės strategijos ir vystymo vadovas Liudvikas Aleliūnas.
Jums pavyko daug pasiekti, mažinant CO2 išmetimus ir taupant elektros energiją. Kokius sprendimus, susijusius su nauja elektronikos įranga, įvardintumėte kaip pačius svarbiausius ir sėkmingiausius? Galbūt esate skaičiavę šios įrangos įtakos dalį minėtiems sutaupymams?
Siekiant sumažinti CO2 emisijas ir elektros energijos sąnaudas, esminiai „Rimi“ įdiegti įrangos pokyčiai buvo įdiegtos naujos kartos LED apšvietimo sistemos bei keičiamos šaldymo sistemos.
Šiuo metu visose „Rimi“ parduotuvėse Lietuvoje yra įdiegtas LED apšvietimas. Kadangi šalyje šios technologijos sprendimai jau yra plačiai prieinami ir sparčiai tobulinami, todėl jau netrukus keisime sacvo turimą LED apšvietimo įrangą į naujos kartos LED šviestuvus. Naujausios kartos LED yra du kartus efektyvesni nei pirmieji, tad planuojame, jog investicijų grąžos sulauksime per 4 metus. Be to, manome, kad LED evoliucija ir ateityje nesustos – tai suteiks mus dar daugiau galimybių sutaupyti ir sumažinti emisijas.
Šiuo metu intensyviai keičiame senos kartos šaldymo įrangas su freonu į naujos kartos su CO2 šaldymo agentu. Nauja įranga radikaliai (iki 4000 kartų) sumažina neigiamą įtaką klimatui. Tiesa, didelių pokyčių, vertindami elektros energijos sąnaudas, nepastebime. Šiuo atveju svarbu atkreipti dėmesį, jog naujos sistemos yra sudėtingesnės ir, norint pasiekti maksimalių rezultatų, būtina didesnė jų integracija į kitas sistemas.
Vis dėlto nuosekliai diegiant naujas technologijas ir kitas priemones, pavyksta nemažai pasiekti. Esame paskaičiavę, kad 2020-aisiais, palyginti su 2006 metais, bendras „Rimi“ visose šalyse elektros vienam kvadratiniams metrui suvartojimas sumažėjo 34 proc.
Neretai sakoma, kad sutaupome taisydami, o ne pirkdami naują įrangą (naujai įrangai pagaminti irgi sukuriama tarša šiltnamį sukeliančiomis dujomis). Tačiau sena įranga, eikvojanti daug elektros energijos, taip pat neišvengiamai susijusi su neigiamu poveikiu klimato kaitai. Kas lemia, priimant sprendimą keisti, o ne naudoti senąją įrangą? Galbūt galite pateikti konkretų pavyzdį, vertinimo formulę ar skaičiavimų modelį?
Sprendimą remontuoti ar keisti grindžiame ekonomine logika, t. y.: jeigu apsimoka remontuoti, remontuosime, jeigu ne, ieškosime, kaip įsigyti naują, modernesnį, patikimesnį įrenginį. Reikėtų nepamiršti, kad technikos priežiūra taip pat reikalauja daug darbo laiko: remontai, profilaktika, monitoringas ir t. t. Atitinkamai įmonės siekis yra turėti modernią, šiuolaikišką ir patikimą įrangą, kad darbas vyktų kuo sklandžiau ir efektyviau. Kiekvienas gedimas taip pat trikdo įmonės veiklą ir sukuria nuostolių. Paprastas pavyzdys: sugedus šaldytuvui ir laiku to nepastebėjus, visi jame esantys maisto produktai bus nurašomi.
Renkantis įsigyti naują elektronikos įrangą, išmontuojama ir saugiai šalinama senoji. Galbūt galite pasidalinti patirtimi, kaip sekėsi įgaliotiems atliekų surinkėjams perduoti stambiagabaritės elektronikos atliekas? Ar procesas buvo sklandus, o gal tobulintinas?
„Rimi“ procesai reikalauja, jog išmontuojant įrangą būtų labai aiškiai įvardijama, kas su ja bus daroma. Sena technika visada yra perduodama arba autorizuotiems atliekų surinkėjams, arba įmonėms, kurios montuoja naują įrangą, o seną – surenka ir perduoda autorizuotiems atliekų surinkėjams.
Kaip sekasi dalyvauti EPA smulkiosios elektronikos ir panaudotų baterijų konteinerių tinklo sistemoje? Kas daroma, kad Jūsų klientai atrastų elektronikos atliekų konteinerius ir kad jie būtų laiku išvežami? Galbūt galite įvardinti problemas ir kaip matytumėte jų sprendimus?
Visose „Rimi“ parduotuvėse turime smulkiosios elektronikos ir panaudotų baterijų atliekų konteinerius, kurie lengvai pasiekiami pirkėjams. Kiekviename prekybos centre yra paskirtas darbuotojas, atsakingas už šių konteinerių priežiūrą, kad jie būtų laiku ištuštinami ir visada prieinami pirkėjams. Jokių didelių trikdžių ir problemų, susijusių su procesu, nesame užfiksavę.