Gamintojai ir importuotojai paneigė Aplinkos apsaugos agentūros prognozes
Informacinis pranešimas
2016 m. lapkričio 24 d.
Šiandien viešojoje erdvėje pasirodė Aplinkos apsaugos agentūros pasisakymai, prognozuojantys Elektronikos platintojų asociacijos (EPA), atstovaujančios tokias įmones kaip „Electrolux“, „Bosch“, „Siemens“, „Miele“, „Whirlpool“ ir kt., veiklos pabaigą. Asociacijos vadovas teigia, kad tokie pasisakymai atitrūkę nuo realybės ir klaidina verslo bendruomenę bei visuomenę. Teisme jau priimti EPA palankūs sprendimai, stabdantys į licencijos atėmimą nukreiptus Aplinkos apsaugos agentūros veiksmus.
Aplinkos apsaugos agentūra rugsėjo mėn. sustabdė asociacijos licencijų galiojimą, tuo tarpu Vilniaus apygardos administracinis teismas šį sprendimą sustabdė, kol Vilniaus apygardos administracinis teismas neišspręs klausimo, ar pažeidimai ir baudos, dėl kurių buvo sustabdytos licencijos, apskritai, buvo teisėtos.
Aplinkos apsaugos agentūra savo viešumoje teigia, kad licencijas EPA ketinama naikinti dėl elektronikos atliekų sutvarkymo užduočių neįgyvendinimo. „Mus stebina tokie pasisakymai, kadangi nei vienas Aplinkos apsaugos agentūros fiksuotas pažeidimas nėra susijęs su šių užduočių vykdymu. Metai iš metų asociacijos ataskaitos tvirtinamos, užduočių įgyvendinimas Aplinkos apsaugos agentūrai nekliūva. Problemos kyla tame, kad agentūra po metų ar dvejų pasikelia metines ataskaitas, kurias jau pati būna patvirtinusi, ir fiksuoja pažeidimus dėl informavimo apie elektronikos atliekų surinkimo vietas. Galiu pateikti iškalbingą pavyzdį: buvo fiksuotas pažeidimas, kad pirmą metų ketvirtį visuomenės neinformavome apie vietas, kurios buvo įrengtos antrą metų ketvirtį. Užfiksavusi tokio pobūdžio pažeidimus Aplinkos apsaugos agentūra pasielgė kūrybiškai ir už 2014 m. bei 2015 m. skyrė „baudas“ – per trumpą laiką finansuoti papildomus ir išties nemažus elektronikos atliekų kiekius“, – teigia Elektronikos platintojų asociacijos direktorius Linas Ivanauskas.
„Nežinau, kokiomis priemonėmis Aplinkos apsaugos agentūra naudojasi, nuspėdama ateitį, kad EPA dar gali dirbti iki kovo vidurio, tačiau asociacija linkusi remtis įstatymais ir tiki teismine sistema, o apie jokias reikšmingas datas kovo mėnesį nežino. Pirma, jaučiamės užtikrintai savo galimybėmis įrodyti, kad pažeidimai butaforiniai. Antra, įstatymuose nėra numatyta, kad Aplinkos apsaugos agentūra kaip „bausmę“ už pažeidimus galėtų įpareigoti sutvarkyti didesnius elektronikos atliekų kiekius. Toks baudimo mechanizmas ne tik prieštarauja įstatymams, bet ir yra neįgyvendinamas dėl elektronikos atliekų rinkoje klestinčio bei nevaldomo šešėlio. Tai, kad tokių kiekių legalioje rinkoje nėra žino pati Aplinkos apsaugos agentūra, patvirtina ir kiti rinkos dalyviai“, – teigia L. Ivanauskas.
Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)
Elektronikos platintojų asociacija yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektroninės įrangos gamintų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Electrolux“, „Bosch“, „Siemens“, „Miele“, „Whirlpool“ ir kt. EPA vykdydama savo veiklą organizuoja atliekų surinkimą bei šalies mąstu finansuoja daugiau kaip 72 proc. elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymą.