Pandemijos metai: iššūkiai elektronikos atliekų sektoriui
Elektronikos platintojų asociacija (EPA), būdama didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija, o sykiu ir žinoma aplinkosauginė organizacija, šiemet ypač aktyviai reagavo į visame pasaulyje kaip niekada dažnai siunčiamas žinutes apie tvarumą, klimato kaitą bei atitinkamus politinius sprendimus. Nuosekliai vykdydami dar 2019 metų pabaigoje numatytus projektus bei siekdami užsibrėžtų tikslų, į pandemijos iššūkius stengėmės reaguoti lanksčiai, ieškojome alternatyvų, kai teko riboti fizinius kontaktus, saugoti save ir kitus.
Iššūkiai elektronikos atliekų surinkimo projektams. Daugiausia iššūkių šiemet teko EPA elektronikos atliekų ir panaudotų baterijų surinkimo tinklui. Turbūt visi suprantame, kad itin aktyvus žmonių kvietimas nešti elektronikos atliekas į prekybos centrus ar panašūs primygtiniai pasiūlymai atvykti į namus nemokamo elektronikos atliekų išvežimo tikslais būtų buvę ne tik keisti esamomis sąlygomis, bet būtų panašūs į socialiai neatsakingą elgseną. Todėl, kaip ir anksčiau, tradiciškai primindavome žmonėms, kur dėti elektronikos atliekas, tačiau 2020-aisiais tai darėme santūriau bei siųsdami žinią, kaip svarbu dabar yra išlikti sveikiems.
Vienas iš reikšmingų bei visuomenės pastebėtų EPA projektų šiemet buvo Pasaulinei aplinkos apsaugos dienai skirta instaliacija iš elektronikos atliekų „Senai elektronikai – naują skrydį!“ kartu su žinoma menininke Agne Kišonaite sostinės Vingio parko prieigose. Instaliacijos kūrimo darbus ir jos pristatymą visuomenei turėjo lydėti žiniasklaidos turinio projektas, kviečiantis gyventojus atsakingai šalinti elektronikos atliekas, mūsų solidi partnerė čia turėjo būti Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Deja, pavasarį prasidėjus karantinui, bibliotekos uždarė duris ir savo veiklą perkėlė į internetą – planuota akcija tapo neprasminga. Karantinas analogiškai atsiliepė ir nepaprastai efektyviam šeštus metus vykdomam EPA projektui kartu su Lietuvos bibliotekomis „Atsakingas skaitytojas“.
Komunikacija žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose, nuotoliniai projektai. Nors dabar vardijame projektams tekusias kliūtis, tačiau labai svarbu pabrėžti, kad visi projektai buvo vykdomi, juos atspindėjo žiniasklaida bei ypač palaikė šiemet kaip niekada iki šiol aktyvūs bei operatyvūs EPA socialiniai tinklai, pirmiausia – asociacijos feisbuko paskyra. Žengėme koja kojon su technologijomis, kurios yra svarbios įvairioms elektronikos sektoriaus grandims, neatsilikome nuo kitų rinkos dalyvių, kurie, kaip ir mes, 2020-aisiais rėmėsi nuotoliniais projektais bei komunikacija.
Šiemet galėjome pasidžiaugti turintys gerą ankstesnių metų įdirbį – prasmingą, tęstinį, nuotoliniu būdu kartu su KTU ir Lietuvos geografijos mokytojų asociaciją vykdomą projektą – Nacionalinę aplinkosaugos olimpiadą 7 ir 8 klasių mokiniams, kurio platforma yra tarsi tyčia pritaikyta pandemijai. Nesuspėjome iki antrojo karantino įgyvendinti vienintelio punkto – šių metų olimpiados ambasadoriaus ekologiškiausios Dakaro komandos lenktynininko Antano Juknevičiaus gyvo pasveikinimo, skirto geriausiai pasirodžiusiai olimpiados dalyvei.
Tyrimai ir naujienos. Tinkama pandemijos sąlygomis pasirodė ir kita asociacijos veiklos kryptis – mūsų inicijuoti socialiniai gyventojų elgsenos bei nuomonės tyrimai. Asociacijos užsakymu rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos „Spinter tyrimai“ per šiuos metus atliko 5 į skirtingus rinkos aspektus orientuotus tyrimus, atskleidžiančius gyventojų vartojimo bei elektronikos atliekų šalinimo tendencijas.
Šių metų asociacijos inicijuota naujiena buvo esamoms sąlygoms adaptuotas vaikų piešinių konkursas „Elektronika – nauda, atliekos – ne bėda!“, skirtas edukuoti jauniausiąją, geriems pokyčiams ypač imlią kartą. Kaip ir instaliacija „Senai elektronikai – naują skrydį!“, projektas rado tęstinumą, arba „antrinį panaudojimą“, tapdamas Energetikos ir technikos muziejaus ekspozicijų dalimi.
Atsižvelgdami į pandemijos apribotą komunikaciją, balandžio mėnesį inicijavome dar vieną naują ekspertinės edukacijos projektą – EPA nariams skirtą naujienlaiškį. Kiekvieną mėnesį dalijomės ekspertų įžvalgomis, naujausiomis elektronikos atliekų sektoriaus žiniomis, pristatydami asociacijos veiklos bei EPA inicijuotų tyrimų rezultatus, rinkos tendencijas, megzdami ryšius su visuomenėje žinomais ar didelį įdirbį elektronikos atliekų sektoriuje turinčiais politikais, mokslo bendruomenių atstovais. EPA pašnekovais ir dialogo partneriais naujienlaiškyje buvo tokios asmenybės kaip verslininkas, investuotojas Ilja Laursas, advokatas, ekspertas dr. Feliksas Miliutis, Estijos elektronikos gamintojus ir platintojus atstovaujančios organizacijos „EES-Ringlus“ vadovas Margus Vetsa, EK Žiedinės ekonomikos ir žaliojo augimo direktorato vadovas Kęstutis Sadauskas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius, Dakaro lenktynininkas Antanas Juknevičius, KTU Aplinkos inžinerijos instituto bei VGTU Aplinkos inžinerijos fakulteto Aplinkos apsaugos ir vandens inžinerijos mokslininkai ir kiti.
Mums taip pat pavyko įgyvendinti šių metų švietimo planą – pasirinktinais žiniasklaidos kanalais periodiškai pranešdavome visuomenei apie EPA elektronikos atliekų bei panaudotų baterijų surinkimo tinklą bei surinkimo sąlygas.
Aktyvus dėmesys aktualijoms. Suvokdamas komunikacijos svarbą bei girdėdamas žinią apie išaugusį visuomenės dėmesį žiniasklaidai, šiuo sunkmečiu, kaip aplinkosauginės organizacijos vadovas, prisiėmiau atsakomybę aktyviai savo vardu komentuoti įvairias elektronikos ir elektronikos atliekų sektoriaus aktualijas populiariausiuose verslo kanaluose, kartu su EPA kolegomis komentavome įvairias aktualijas kiekvieną mėnesį pasirodančiuose pranešimuose, publikacijose EPA inicijuotomis temomis.
Esu įsitikinęs, kad šiuo nelengvu laikotarpiu kartu su Jumis skaičiavome ne tik iškilusias kliūtis, bet ir nemažai išmokome. Neabejoju, šios pamokos mums visiems labai pravers ateinančiais 2021-aisias. Todėl Naujųjų išvakarėse pirmiausia norėčiau kuo nuoširdžiausiai palinkėti sveikatos visiems EPA nariams, jų šeimoms, kolegoms, įmonių personalui. Tegul 2021-ieji ateina su viltimi, įkvėpimu, tegul mums visiems nestinga pasitikėjimo savo jėgomis ir bendradarbiavimo kuriama sėkme!
Linas Ivanauskas,
Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) vadovas