Simonai Banditai kelionėse įrašų studija tampa vieta po antklode

Kad ir kiek tobulėtų elektronikos prietaisai, į pagalbą ateina daiktai, kuriuos žmonija naudoja ne vieną šimtmetį. Pavyzdžiui, antklodė. Žinomai radijo laidų bei renginių vedėjai Simonai Albavičiūtei-Banditai šis daiktas labai dažnai iš dalies atstoja įrašų studiją, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Nereikalingus dovanoja sunkiau besiverčiantiems

Rradijo laidų bei renginių vedėjos namuose šiuo metu gyvena du asmenys. Po elektronikos įrangos inventorizacijos paaiškėjo, kad jie dviese naudojasi dviem nešiojamaisiais kompiuteriais, dviem išmaniaisiais telefonais, vienu televizoriumi, radijo imtuvu, šaldytuvu, virykle, virduliu, skalbimo mašina, dulkių siurbliu.

Iš įprastos buitinės technikos neturi tik indaplovės ir kavos aparato. Užtai ausinių šiuose namuose per akis – net šešios, ir visos jos naudojamos. Šiuose namuose yra ir du plaukų džiovintuvai – vienas jų skirtas kelionėms.

Kaip S. Albavičiūtei-Banditai pavyksta neapsikrauti nenaudojamais daiktais? „Nesu didelė daiktų pirkėja. Kol daiktas tenkina mano poreikius, juo naudojuosi, bet kai morališkai pasensta, perku naują, o seną stengiuosi padovanoti. Mano mama dažniausiai pažįsta žmonių, kuriems sunkiau sekasi, ir man pasako, kam galėčiau padovanoti panaudotus elektroninius prietaisus ir nebereikalingus rūbus.

Nepamenu, kada koks prietaisas būtų tiek sugadintas, kad jo nebeįmanoma būtų pataisyti ir kad reikėtų jį išmesti“, – sako radijo laidų ir renginių vedėja S. Albavičiūtė-Bandita.

Ji prisimena, kad sunkiau besiverčiantiems žmonėms ji yra padovanojusi gerą, veikiantį, tik modernių funkcijų neturintį televizorių. Tuo tarpu elektronikos atliekų rūšiavimo problema šiuo metu nėra jos gyvenimo aktualijų lauke. Skirtingai nei įvairios pakuotės: nelabai seniai ji netgi ryžosi išbandyti gyvenimo be atliekų modelį.

Siaubingai reikalingas daiktas – mikrofonas

S. Albavičiūtė-Bandita taip pat atskleidė, kas yra jos dažniausiai naudojama profesinė įranga. Tai – prie mobiliojo-išmaniojo telefono jungiamas mikrofonas.

„Tai yra man siaubingai reikalingas daiktas. Todėl labai svarbu, kad jis gerai veiktų. Jeigu mikrofonas neveikia, griūna viskas – ir sumanymai, ir planai. Be to, kad šis mikrofonas kartu su telefonu padėtų man padaryti ir perduoti geros kokybės įrašą, reikia tinkamos erdvės – pavyzdžiui, studijos, kurios vidus padengtas garsą sugeriančiomis medžiagomis.

Tai žino visi, kurie dirba su garso įrašais radijo eteriui ar televizijai. Kadangi kelionėse tokią studiją turiu ne visada, ją atstoja antklodė. Kad ir kaip tai juokingai atrodytų – lendu „po kaldra“, – pasakoja radijo laidų bei renginių vedėja.

Siurprizas Los Andžele: kas ten, po antklode?

Dirbant po antklode jai yra nutikę įvairių komiškų dalykų. Vieną tokį patyrė ir gyvendama Los Andžele.

„Regis, mūsų namuose buvo svečių, triukšmo, o man reikėjo įgarsinti laidą. Todėl bandžiau rasti išeitį – pasiėmiau antklodę ir susiradau vietą to namo laiptinėje. Pradėjau įrašinėti, ir girdžiu: laiptinėje, be manęs, yra ir tėtis su dukra, kuri nustebusi klausia: „Dady, wat‘s that?“ (liet. „Tėti, kas čia?“).

Tačiau tėtis neranda atsakymo, nes ir pats nesupranta, kokį kupstą mato ten, kur laiptinėje paprastai nieko nėra. Mergaitė spėlioja: gal čia pasislėpęs šuniukas, gal dar kas nors? Galiausiai išlindau iš po antklodės. Buvo labai juokinga – tiems žmonėms buvo visiškai netikėta pamatyti antklodę, kuri dar ir skleidžia kažkokius garsus“, – prisimena S. Albavičiūtė-Bandita.

Ji taip pat prisipažįsta, kad ir pati neretai jaučiasi komiškai, kai palindusi po antklode, klūpėdama ant kelių įrašinėja kokį nors rimtą tekstą.

Per renginį radijo ir renginių vedėjai yra nutikę, kad dėl garso aparatūros trikdžių ji negalėjo girdėti garso, dėl to negalėjo parinkti tinkamos dainos. Tokiais atvejais organizatoriams tenka skubiai ieškoti kitos įrangos, kreiptis į panašia veikla užsiimančius žmones, kartais – skubiai sulakstyti į parduotuvę.

„Tokių situacijų gali pasitaikyti visur – tiek Palangoje, tiek ir Los Andžele. Pasimokiau, kad vertėtų rinktis tik kokybišką aparatūrą, bet kad ir kokybiškai aparatūrai taip pat gali kas nors netikėtai nutikti. Taip yra nutikę mano tikrai nepigioms ausinėms: nutrūko laidas. Vienintelė išeitis – visada turėti atsarginį planą „B“, – dalijasi savo patirtimi S. Albavičiūtė-Bandita.

Elektronikos atliekos gali tapti žaliavomis

Pasak EPA projektų vadovės Imantos Baltrūnaitės, dovanodama nereikalingą elektronikos įrangą sunkiau besiverčiantiems radijo laidų ir renginių vedėja elgiasi socialiai atsakingai. Antrinis elektros įrangos panaudojimas, kai dar veikianti elektronikos įranga perduodama kitiems vartotojams – viena iš atsakingo vartojimo priemonių.

Ji ne tik padeda spręsti socialinės atskirties problemas, bet ir mažina elektronikos atliekų srautą bei prisideda prie tvarios ekonomikos puoselėjimo. Vis dėlto amžinų elektronikos prietaisų nėra.

„Vieną gražią dieną senas elektronikos prietaisas taps elektronikos atlieka, ir ji turėtų patekti į įgaliotų elektronikos atliekų tvarkytojų rankas. Tokiu būdu atlieka taps vertinga žaliava naujai, pažangesnei, energiją tausojančiai įrangai gaminti. Dėl to panaudotoms baterijoms, lemputėms ir smulkiajai elektronikai EPA turi specialų tinklą – konteinerius prekybos centruose, elektronika prekiaujančiose parduotuvėse, bibliotekose ir kitur. Stambiagabaritę elektroniką EPA paima nemokamai tiesiai iš namų – tereikia užsiregistruoti iškvietimą telefonu 8 695 55 111 arba užpildyti formą internete adresu www.epa.lt“, – primena I. Baltrūnaitė.

 

https://www.lrt.lt/naujienos/gyvenimas/13/1085617/simonai-banditai-kelionese-irasu-studija-tampa-vieta-po-antklode