Už bibliotekos surinktų elektronikos atliekų tonas – daugiau džiaugsmo skaitytojams
Visos šalies bibliotekos rūpinasi, kad jų skaitytojai gautų norimų knygų, susitiktų su mylimais rašytojais, lektoriais ir kad lankytojų gyvenimas dėl to taptų šviesesnis. Tačiau Šakių rajono savivaldybės viešoji biblioteka daugiau šviesos ir daugiau knygų gauna ypatingu būdu – rinkdama elektronikos atliekas ir panaudotas baterijas. Paslaptis čia menka – biblioteka dalyvauja Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) konkurse „Atsakingas skaitytojas“, o už išskirtinius rezultatus apdovanojama 500 eurų vertės skaitytojų mėgstamiausių knygų krepšeliu.
Pernai surinko per 24 tonas elektronikos atliekų
Bibliotekose knygų pakanka, tačiau kai kurių skaitytojai laukia net po keletą mėnesių. Papildyti bibliotekos lentynas skaitytojų geidžiamiausiomis knygomis – vadinasi, sutrumpinti laukiančiųjų eiles ir suteikti skaitymo aistruoliams daugiau džiaugsmo. O jeigu tai dar padeda skaitytojams apsišvarinti namus, atsisveikinant su sugedusiais, nebenaudojamais elektros prietaisais? Šakių rajono bibliotekininkės įsitikinusios: EPA projektas „Atsakingas skaitytojas“ suteikia galimybę laimėti dvigubai.
Vien per praėjusius metus ši biblioteka, skaitytojams padedant, surinko 24 tonas 126 kilogramus elektronikos atliekų ir panaudotų baterijų, iš kurių 13 tonų 827 kilogramai buvo surinkti rugpjūčio–gruodžio mėnesiais – konkurso „Atsakingas skaitytojas“ II etapo laikotarpiu. Per metus ši biblioteka surinko beveik pusę viso kiekio, kurį šių atliekų tvarkytojams perdavė ar padėjo pristatyti likusios 53 konkurse dalyvavusios Lietuvos bibliotekos.
Informacija internete sklinda žaibiškai
„Tai – darnaus komandinio darbo ir efektyvios informacijos sklaidos rezultatai. Dirbome kartu su Barzdų, Lukšių, Kudirkos Naumiesčio, Žvirgždaičių, Kriūkų, Lekėčių, Paluobių padaliniais. Dirbom visi iš peties – bibliotekų darbuotojos, aktyviausi skaitytojai, draugai, pažįstami – visi daug nuveikė, kad informacija apie konkursą ir galimybę laimėti bibliotekai knygų pasiektų kuo daugiau gyventojų“, – sako Šakių rajono savivaldybės viešosios bibliotekininkė Genė Dičpinigaitienė, šio projekto koordinatorė.
Anot jos, informacijos sklaida buvo vykdoma gan plačiai, o registruojamos buvo ne tik Šakių, bet net ir kituose rajonuose gyvenančių asmenų elektronikos atliekos. Šie žmonės informaciją apie projektą pastebėjo Šakių rajone gyvenančių asmenų socialinio tinklo „Facebook“ paskyrose. Socialiniame tinkle pamatę klausimą „Kas nemokamai išveža buitinę techniką?“, skaitytojai tuoj pat žymėdavo bibliotekos darbuotojus, o šie iškart susisiekdavo su klausiančiaisiais.
Kas pasakys, kad suvalkiečiai – šykštuoliai?
- Dičpinigaitienė prisimena net ir kuriozinių istorijų, kurios tik patvirtina bibliotekininkių ir jų padėjėjų užsispyrimą, atkaklumą ir bendruomenės geranoriškumą. „Atvykus į vieną rajono ambulatoriją išvežti didžiulio sugedusio šaldytuvo paaiškėjo, kad jis vis dar prijungtas kabeliu prie elektros tinklo. Bibliotekininkei reikėjo pasistengti įtikinti ambulatorijos darbuotojus iki kito elektronikos atliekų išvežimo jį atjungti. Užtruko, kol rado elektriką, reikėjo atjungti elektrą pastate, kuriame – gaisrinė, ambulatorija“, – pasakoja bibliotekininkė.
Ji netgi juokauja: „Ir kas dabar pasakys, kad suvalkiečiai – šykštūs, taupūs? Mes prietaisų juodai dienai nekaupiame, sugedusius atiduodame perdirbti, o vietoje jų perkame naujus. Todėl tiek daug ir pririnkome.“ Žinoma, ji, kaip ir išprusę bibliotekos skaitytojai, žino, kad taisydami prietaisą, jei tai atsieina ne daugiau kaip 50 proc. naujo daikto vertės, apsimoka ne tik piniginei, bet ir aplinkai – tausojami iškastiniai ištekliai, mažinamas gamybos poveikis klimato kaitai.
Patinka knygos, paremtos tikrais įvykiais
Bibliotekininkė įvardija ir praėjusiais metais jos bibliotekoje skaitomiausias knygas: Kristinos Sabaliauskaitės „Petro imperatorė“, Hanyos Yanagiharos „Mažas gyvenimas“, Delios Owens „Ten, kur gieda vėžiai“, Janet Skeslien Charles „Biblioteka Paryžiuje“, Lucindos Riley „Septynios seserys“, Irmos Laužikaitės „Nelly Paltinienė“. Skaitytojai vyrai tuo tarpu labiausiai mėgsta istorinę kryptį pasirinkusios „Briedžio“ leidyklos knygas.
Konkurso I ir II etapuose analogišką pirmąją vietą užėmęs ir tokios pačios vertės knygų krepšelį laimėjęs Jurbarko rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Viešvilės filialas šį skaitytojų mėgstamiausių knygų sąrašą papildo Kristinos Hannah, Lisos Kleypas knygomis. Šios bibliotekos darbuotoja Vilija Platonovienė, konkurso „Atsakingas skaitytojas“ koordinatorė, tvirtina, kad skaitytojus labiausiai traukia tikros istorijos arba romanai, parašyti remiantis tikrais įvykiais, skandinaviški detektyvai, karo, žydų tematikos knygos. Beje, bibliotekininkių knygos favoritės dažnai sutampa su skaitytojų pasirinkimais.
Bibliotekininkė G. Dičpinigaitienė įvardija ir savo bibliotekos Metų skaitytojo bruožus: tai – itin aktyviai skaitantis, tausojantis knygas, daug metų draugaujantis su biblioteka, dalyvaujantis bibliotekos kultūrinėje veikloje.
Viešvilės bibliotekininkės, anot V. Platonovienės, Metų skaitytoja pavadintų senjorę, kuri, be istorinių, tikrais faktais paremtų ir vaizdingais gamtos aprašymais turtingų knygų, labai mėgsta skaityti poeziją. Būdama kaunietė, šiuo laiku gyvena tėviškėje, Viešvilėje, džiaugdamasi, kad šio miestelio bibliotekoje visada yra gerų knygų. Kita Metų skaitytoja Viešvilėje – jauna mama, kuri ne tik labai skaito knygas, bet kasmet jų daug dovanoja bibliotekai, remia bibliotekos vaikų erdvę naujais žaidimais, žaislais, įvairiomis dovanėlėmis.
Tvarumo veiksniai – skaitymas, žinios ir atsakinga elgsena
„Projektas šalies bibliotekoms ir visai Lietuvai pernai buvo vykdomas septinti metai iš eilės. Manau, jo sėkmę lemia tai, kad skaitymo kultūra čia siejama su atsakinga elgsena, tvarkant atliekas, kurios nesusidaro kasdien ir didžiąja dalimi yra siejamos su pažanga, technologijomis, gerove. Pažanga tai turi savo kainą – elektronikos atliekos vertinamos kaip sparčiausiai auganti atliekų rūšis. Skaičiuojama, kad 2030 metais tokių atliekų pasaulyje susidarys 74 milijonus tonų. Tuo tarpu 2019 m. tik šiek tiek daugiau nei 17 proc. elektronikos atliekų buvo tinkamai sutvarkyta ir perdirbta“, – sako EPA projektų vadovė Laura Jurevičienė.
Ji taip pat primena, kad smulkiosios elektronikos atliekas galima palikti ne tik bibliotekose esančiuose specialiuosiuose konteineriuose. Tokius konteinerius galima rasti šalies prekybos centruose ir kitose įstaigose. Nemokamą stambiagabaritės elektronikos atliekų išvežimo paslaugą galima užsisakyti paskambinus telefonu +370 695 55111 arba užsiregistravus www.epa.lt svetainėje.