Mokiniams skirtoje aplinkosaugos olimpiadoje – klausimai apie atsinaujinančią energiją
Mokiniams skirtoje aplinkosaugos olimpiadoje – klausimai apie atsinaujinančią energiją
Saulės ir vėjo jėgainių nauda mažai kas abejoja. Atsinaujinantys energijos šaltiniai – tai ir teigiamas poveikis, stabdant klimato kaitą ar saugant ekosistemas, o Lietuvos atveju – ir šalies energetinės nepriklausomybės didinimas. Ar tokia tematika galėtų rūpėti tiems, kurie šiandien dar tik lanko mokyklą? Tradicinę Nacionalinę aplinkosaugos olimpiadą su šūkiu „Energija be ribų!“ septintokams ir aštuntokams organizuojanti Elektronikos platintojų asociacija (EPA) 2022-ųjų tema pasirinko būtent atsinaujinančios energijos sprendimus.
Planetos ateitis – tai, kas rūpi daugeliui
„Kai kam galėtų pasirodyti, kad 13–14 metų paaugliams atsinaujinančios energijos sprendimai – ne itin patraukli tema. Vis dėlto labai dažnai būtent šiame amžiuje jauni žmonės yra labai smalsūs ir dideli idealistai. Jie domisi gamta, technologijomis, planetos ateitimi. O atsinaujinančios energijos sprendimai apima daugybę klausimų, įskaitant tai, kur dėti seną, nebepataisomą išmanųjį telefoną ar kompiuterį. Juk perdirbus elektronikos ir baterijų atliekas galime išgauti medžiagas, kurias būtų galima panaudoti išmaniems energetikos sprendimams arba pažangesniems tų pačių paauglių naudojamiems skaitmeniniams prietaisams pagaminti“, – sako EPA projektų vadovė Laura Jurevičienė.
2022 m. lapkričio 17 d. įvyksianti Nacionalinė aplinkosaugos olimpiada 7 ir 8 klasių mokiniams – devintoji EPA inicijuota olimpiada. Renginio partneriai – Kauno technologijos universitetas (KTU), Lietuvos geografijos mokytojų asociacija (LGMA). Renginio ambasadoriais anksčiau yra buvę verslininkas, investuotojas Ilja Laursas, keliautojas, alpinistas Vladas Vitkauskas, Lietuvos penkiakovininkė, pasaulio olimpinė čempionė ir vicečempionė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė.
„Nebegalime beatodairiškai eikvoti iškastinių išteklių, nes jų atsargos senka, o kasyba susijusi su neigiamu poveikiu ekosistemoms. Geopolitinės aplinkybės tik dar labiau aktualizuoja atsinaujinančių energijos šaltinių svarbą, nes tokie šaltiniai padeda pasiekti didesnės valstybių nacionalinės nepriklausomybės nuo šalių, turinčių daug iškastinių energijos išteklių: naftos, anglies, dujų“, – atkreipia dėmesį EPA projektų vadovė.
Naudojiesi internetu – irgi esi atsakingas
Pasak L. Jurevičienės, mokiniams šioje aplinkosaugos olimpiadoje taip pat galėtų būti įdomūs ir praktiniai elektros energijos taupymo ir tvaraus vartojimo klausimai, padedantys pasijausti globalaus proceso dalyviais, sprendėjais. Pavyzdžiui, kad naršymas internete irgi generuoja CO2, nes naudojantis kompiuteriu ir internetu irgi reikia įvairių išteklių.
Šių metų Nacionalinės aplinkosaugos olimpiados prizas, kaip ir anksčiau, bus siejamas su greičiausiai ir tiksliausiai į testo klausimus atsakiusiu mokiniu. Jis kartu su klase bus apdovanojamas kelione autobusu į vieną iš 4 puikiausių muziejų Lietuvoje arba į Vilniaus universiteto Botanikos sode veikiantį Lumina parką.
Mokyklos, kurių mokiniai dalyvaus olimpiadoje, bus registruojamos iki lapkričio 9 d.
Daugiau informacijos: https://www.epa.lt/akcijos-ir-projektai/nacionaline-aplinkosaugos-olimpiada/