Šaldytuvo išvežimas

Atsisveikinimas su šaldytuvu: lengvai ir atsakingai

Senas šaldytuvas – ne visada ir ne visiems netinkamas daiktas, nes juk ir seni daiktai atlieka savo funkcijas. Vis dėlto ateina diena, kai tenka su tokiu šaldytuvu atsisveikinti. Galbūt prietaisas sunaudodavo per daug elektros energijos ar per garsiai veikė, prastai šaldė, kaupė kondensatą ar taisyti nebeapsimokėjo. Kita vertus, beveik visi žino, kur ir kaip įsigyti naują šaldytuvą, bet ne visiems yra tekę atsakingai atsisveikinti su sena stambiagabarite elektronika. Pasitaiko, kad senas šaldytuvas ilgai stovi sandėliuke ar net po atviru dangumi, keldamas pavojų ir pamažu virsdamas aplinkai ir sveikatai kenksmingais teršalais. Ką daryti?

Tai – seniai ne problema

 

Lietuvoje nebereikalingo, savo gyvavimo ciklą baigusio šaldytuvo išvežimas iš namų jau seniai nebėra problema. Šalyje yra net keletas šiai veiklai licencijuotų organizacijų bei įmonių, kurios pasirūpina saugiai išgabenti ir perdirbti ar perduoti perdirbėjams šaldytuvą ar kitą stambiosios elektronikos įrangą.

Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) komanda jau daugiau kaip 10 metų siūlo nemokamą paslaugą, kuria naudojantis nebenaudojamų šaldytuvų išvežimas yra patogus, saugus ir atitinka tvarumo reikalavimus, nes daiktas atsakingai perduodamas į galiotiems atliekų perdirbėjams. Viskas, ko reikia, kad gautumėte šią nemokamą paslaugą, tai – paskambinti telefonu +370 695 55111 arba registruotis www.epa.lt svetainėje.

Pasitaiko, kad senas šaldytuvas, turintis metalinį korpusą, vertinamas kaip metalo laužas. Vietoje to, kad būtų ieškoma elektronikos atliekas surenkančios organizacijos pagalbos, kreipiamasi į metalo laužo surinkėjus, neretai net nepasidomint, ar jie turi tokios veiklos licenciją. Svarbiausias siekis – kad stambus nebereikalingas daiktas kuo greičiau dingtų iš akiračio, nebeužimtų vietos namuose ir kad seno šaldytuvo išvežimas būtų greitai atliekamas darbas. Deja, tai nėra atsakingas sprendimas, kurio pasekmės gali skaudžiai atsiliepti tiek aplinkai, tiek ir žmonių sveikatai. Panašiais atvejais kyla rizika, kad šaldytuvo elektroninė dalis ar tokios kenksmingos medžiagos kaip freonas pateks į sąvartyną, užterš gruntą, orą, vandenį.

Sostinėje ir kaimo vienkiemyje – paslauga ta pati

 

Šalies įstatymus atitinkanti stambiagabaričių atliekų išvežimo iš namų paslauga teikiama visoje Lietuvoje – nesvarbu, kur gyventumėte – didmiestyje ar kaime, netgi vienkiemyje. Savo gyvavimo ciklą baigusių šaldytuvų išvežimas Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Pasvalyje, Vievyje, Medininkuose ar bet kurioje kitoje Lietuvos vietovėje vykdomas ta pačia tvarka. Svarbiausia – jausti atsakomybę, suprantant, kad tos pačios medžiagos, atsižvelgiant į vartotojų elgseną, gali virsti arba teršalais, arba žaliavomis naujiems produktams gaminti, kraštutiniu atveju dalis jų, saugiu būdu sudeginant specializuotuose įrenginiuose, gali būti paversta šilumos energija.

Elgdamiesi atsakingai prisidedame prie aplinkosaugos, žiedinės ekonomikos ir tvarumo: padedame tausoti Žemės išteklius, energiją ir sąnaudas tiems ištekliams išgauti kasybos būdu. Lygia greta padedame stabdyti klimato kaitą, nes efektyvus atliekų tvarkymas padeda sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimus.